800 plus tylko dla dzieci pracujących rodziców? Od 1 września 2024 roku zmiany w świadczeniu

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc pobierać świadczenie wychowawcze? Obecnie jest tylko jeden wymóg, ale już za dwa miesiące dojdzie jeszcze jeden. Wielu martwi się, że świadczenie będzie przysługiwało jedynie pracującym rodzicom. Tak się jednak nie stanie.

800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów oraz dopełniania wszelkich formalności. A komu konkretnie przysługuje świadczenie wychowawcze? Co do zasady może je otrzymać każde dziecko, ale za dwa miesiące pojawi się jeden warunek, przez który 800 plus dla części szkrabów może zostać wstrzymane. Nie chodzi jednak o ograniczenie dotyczące pracy rodziców, jak wielu sądzi. Warunek dotyczy między innymi dzieci z Ukrainy. Co to za wymóg? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

800 plus w 2024 r. Nadchodzi zmiana zasad przyznawania świadczenia wychowawczego

Do tej pory jedynym wymogiem do otrzymania 800 plus było posiadanie małoletniego dziecka, ale od 1 września dojdzie jeszcze jeden wymóg. Będzie to realizacja przez pociechę jednego z poniższych obowiązków (za serwisem Portal Samorządowy.pl):

  • obowiązku szkolnego,
  • obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka),
  • obowiązku nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.

Nowy warunek oficjalnie będzie obowiązywał od początku września 2024 roku, ale 800 plus już zostało przyznane na ten okres, więc de facto nowy wymóg będzie obowiązywał dopiero od roku szkolnego 2025/2026. Przy czym z tego warunku są zwolnione maluchy za małe na jego realizację, a także uczniowie klas maturalnych. A czy rodzice będą musieli podjąć pracę, aby móc pobierać świadczenie wychowawcze? Nie, 800 plus nadal przysługuje każdemu dziecku, bez względu na dochody rodziców.

800 plus w 2024 roku. Z takich powodów rodzice mogą nie otrzymają świadczenia

Gdy dziecko ma już ukończone 18 lat bądź nie będzie realizowało obowiązku szkolnego, rocznego przygotowania przedszkolnego bądź nauki to rodzice nie otrzymają już 800 plus. Jednak to nie wszystko. Świadczenie nie zostanie przyznane również w następujących przypadkach:

  • niezłożenie wniosku o przedłużenie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy,
  • pobieranie podobnego świadczenia na małoletnią pociechę za granicą,
  • dziecko uczęszcza do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie,
  • małoletnie dziecko pobiera 800 plus na własną pociechę,
  • małoletnie dziecko weszło w związek małżeński,
  • małoletnie dziecko trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu - wówczas środki z 800 plus otrzymuje dana placówka, a nie rodzice dziecka.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.