Kobiety decydują się na dzieci w coraz późniejszym wieku. Jedne chcą robić karierę, inne osiągnąć stabilizację finansową i mieszkaniową, nacieszyć się wolnością czy po prostu nie są gotowe na macierzyństwo. Niezależnie od powodów, decyzja powinna należeć do kobiety i nikt nie powinien jej osądzać. Tak się jednej nie dzieje. A matki oraz (nie)matki ciągle muszą mierzyć się z oceniającymi komentarzami. Przykładem może być Ola, która mamą została w wieku 35 lat.
Ola na swoim tiktokowym profilu o nazwie @mum.aste opowiedziała o ciąży. Sama posłużyła się terminem "geriatryczna", który choć wielu uważa za określenie medyczne, jest jedynie zwyczajowym zwrotem. Choć dziś 35-letnia kobieta na porodówce nie powinna szokować, Ola wciąż musiała mierzyć się z osądzającymi komentarzami. W filmiku powiedziała jakimi. Niektóre były naprawdę na żenującym poziomie.
"Najsmutniejszym było 'szybko umrzesz i zostawisz dzieci same'. Moi drodzy, statystyki nie kłamią - wiek, kiedy mamy zachodzą w ciążę, znacznie się przesunął. Dlaczego wcześniej nie zaszłam? Po pierwsze nie miałam odpowiedniego partnera, a po drugie nie czułam się stabilnie finansowo" - przyznała. Dodała, że żadna kobieta nie ma realnego wpływu na przygotowanie się do macierzyństwa.
Komentowanie w sposób raniący jest zawsze ciosem poniżej pasa, także darujmy sobie dzielenie się swoim wewnętrznym jadem. Termin ciąża geriatryczna nie jest terminem medycznym - tylko potocznym. To daje do myślenia, bo to ludzie wymyślili ten termin
- zapewniła.
Ciąża geriatryczna nie jest terminem medycznym, jednak często pojawia się w odniesieniu do przyszłych mam, które skończyły 35 lat. Według badań w ich przypadku ciąża jest bardziej ryzykowna niż ciąża poniżej 35 roku życia - wraz z mijającymi latami wzrasta ryzyko powikłań. Nie oznacza to jednak, że starsze ciężarne będą odczuwały inne objawy niż młodsze mamy. U dojrzałych kobiet mogą występować schorzenia, które negatywnie wpływają na płodność i bezpieczeństwo płodu. Są to m.in. włókniaki i endometrioza, które w mniejszym stopniu dotykają młodych dziewczyn. W ciąży geriatrycznej mogą pojawić się także pewne komplikacje:
Warto brać pod uwagę potencjalne zagrożenia, jednak dzisiejszy rozwój medycyny pozwala się z nimi uporać. Wielu mamom po 40. roku życia udaje się urodzić dziecko bez komplikacji. Kluczową rolę pełni w tej kwestii zarówno stan zdrowia kobiety, jak i specjalistyczna opieka lekarska podczas ciąży.
Warto zaznaczyć, że naukowcy z Teksasu wykazali, że kobiety, które rodziły po 33. roku życia, mają dwa razy większe szanse dożycia 95 lat od kobiet, które ostatnie dziecko urodziły przed ukończeniem 30 lat. Natomiast kalifornijscy naukowcy twierdzą, że poród po 35. roku życia przekłada się na lepsze funkcjonowanie mózgu po menopauzie i ogranicza rozwój demencji.