Rodzice mogą dostać na ucznia od 1 września nawet 1500 złotych. Wnioski trzeba złożyć już w wakacje

Z jakich świadczeń mogą skorzystać uczniowie? Wbrew pozorom wielu z nich ma szansę na naprawdę spore wsparcie finansowe, które może wynieść nawet 1500 złotych. Ich rodzice muszą tylko złożyć stosowne wnioski w ściśle określonym terminie. A w jakim? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Wprawdzie rok szkolny właśnie się skończył i zaczęły wakacje, ale już teraz wielu rodziców szuka informacji o wsparciu finansowym dla uczniów. Takich świadczeń jest w sumie pięć - świadczenie wychowawcze, czyli 800 plus, program "Dobry Start" zwany też niekiedy 300 plus oraz trzy dodatki do zasiłku rodzinnego. W sumie może to być nawet 1500 złotych. Co ważne, środki te można otrzymać już w wakacje, o ile dopełni się formalności odpowiednio wcześnie. A kiedy konkretnie? Zobaczcie sami, co trzeba wiedzieć o świadczeniach dla uczniów.

Zobacz wideo Ile rodzice wydają na wyprawkę w Polsce? [SONDA]

Świadczenia dla ucznia 2024. 800 plus i 300 plus przysługują prawie każdemu dziecku

Najważniejszym świadczeniem dla każdego małoletniego dziecka jest 800 plus. Przysługuje ono wszystkich pociechom, bez względu na dochody rodziców. Przy czym termin na złożenie wniosku to 30 kwietnia danego roku kalendarzowego. Spóźnienie oznacza brak ewentualnego wyrównania, a czasem nawet przerwę w wypłatach. Drugim wsparciem dla uczniów jest program "Dobry Start", czyli 300 plus. Przysługuje ono każdemu dziecku w wieku od siedmiu do 20 (24 w przypadku pociechy z niepełnosprawnością) lat. A wnioski można składać od poniedziałku, 1 lipca do soboty, 30 listopada 2024 roku. A jak dopełnić formalności? Wnioski zarówno o 800 plus, jak i 300 plus można złożyć drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów (za serwisem Infor.pl):

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczna,
  • aplikacja mZUS.

Świadczenia dla ucznia 2024. Część dzieci może otrzymać też trzy dodatki do zasiłku

Poza wyżej wymienionymi świadczeniami część dzieci może otrzymać również trzy dodatki. Jednak mogą z nich skorzystać tylko ci uczniowie, których rodzice pobierają zasiłek rodzinny. A jakie to dodatki? Są one następujące:

  • z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego - jednorazowo 100 złotych,
  • z tytułu samotnego wychowywania dziecka - 193 złote, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 273 złote,
  • z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania - 113 złotych miesięcznie - dla uczniów, którzy mieszkają w miejscowości, w której się uczą np. w internacie czy bursie, bądź 69 złotych miesięcznie - dla uczniów, którzy dojeżdżają do szkoły w innej miejscowości.

A gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie tych dodatków? Można to zrobić w najbliższym swojego miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub miasta. Przy czym termin to 31 października danego roku kalendarzowego. Wnioski, które zostaną złożone po tym terminie, nie będą już rozpatrywane.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.