Wybór imienia dla dziecka bywa dla rodziców sporym wyzwaniem. Podczas gdy jedni wiedzą, jak będzie się nazywała ich pociecha i to jeszcze zanim przyjdzie na świat, inni nie mogą się zdecydować nawet już po jej narodzinach. Do tego jeszcze czasami dziadkowie dorzucają swoje trzy grosze, nie ułatwiając zadania. A gdy już imię zostanie szczęśliwie wybrane i nadane, czasem pojawiają się kolejne kłopoty. Szczególnie gdy jest oryginalne i rzadkie.
Zuzanna Marczyńska jest dumną mamą trzech chłopców i dziewczynki, a także aktywną użytkowniczką TikToka, gdzie prowadzi konto o nazwie za.duzo.mysle. Niedawno opublikowała nagranie, w którym poruszyła temat oryginalnych imion swoich dzieci i problemów z ich odmianą. "Mam czwórkę dzieci o imionach: Gniewko, Iwo, Joszko i Zelia. Odmiana tych imion przez przypadki wielu osobom sprawia problem. Nagminne jest, że ludzie w ogóle nie odmieniają tych imion" - powiedziała autorka nagrania i wyjaśniła, jak je poprawnie odmieniać. "Gniewko, Joszko odmieniamy dokładnie tak, jak Mieszko" - stwierdziła w dalszej części nagrania.
Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy użytkowników TikToka. Jedna z internautek stwierdziła: "Nie wiem, czy Joszko i Gniewko będą zachwyceni z tych imion jako dorośli mężczyźni na poważnych stanowiskach". Autorka nagrania stwierdziła: "Znam dorosłych mężczyzn na poważnych stanowiskach zadowolonych z tych imion". Ktoś inny napisał: "Imię Gniewko kojarzy mi się oczywiście z gniewem i dlatego bym go nie wybrała. Joszko z kolei kojarzy mi się z wiejskim chłopcem." Zuzanna Marczyńska odparła: "Mój mąż Mieszko oglądał w dzieciństwie serial 'Gniewko, syn rybaka' i wtedy sobie ustalił, że tak nazwie syna".
Wielu rodziców wybierając imię dla pociechy, kieruje się wyłącznie swoimi upodobaniami, skojarzeniami etc. Czasem zapominają, że imię, jakie wybiorą dla dziecka, będzie mu towarzyszyło na co dzień, przez całe życie. Warto więc zastanowić się, jak dane imię brzmi z nazwiskiem, czy w przyszłości nie będzie przekręcane i mylone, czy dziecko nie będzie miało z jego powodu przykrości etc. W razie wątpliwości dotyczącej poprawności odmiany imienia, czy jego dopuszczalności, można się zwrócić z pytaniem do Rady Języka Polskiego, działającej przy Polskiej Akademii Nauk.