"Dziecko jest wybredne i drażliwe". Rodzic ma szczęście? "Niesamowity typ osobowości"

Bycie rodzicem to nie tylko wielka odpowiedzialność za dziecko, lecz także bardzo trudne zadanie, które wymaga zaangażowania, niekończącej się cierpliwości, zrozumienia, empatii i troski. Pomocne w zrozumieniu dziecku i dotarciu do niego będzie poznanie jego typu osobowości. Być może jego potrzeby będą szczególne?

"W ciągu ostatnich dwóch dekad pracy jako psycholog dziecięcy odkryłem, że gdy rodzice nie potrafią rozpoznać unikalnych cech swojego dziecka, nie potrafią uhonorować tego, że się wyróżnia i uczcić jego autentycznego 'ja'. Właśnie w ten sposób rodzą się problemy" - zaznacza psycholog, który pomaga rodzicom uporać się z niektórymi sprawami. "Najważniejsze to, by poznać typ osobowości, który posiada nasze dziecko i korzystać ze wskazówek" - dodaje.

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

Sześć typów osobowości. Jak je rozpoznać?

Według psychologa i specjalisty w zakresie pracy z dziećmi z trudnościami najważniejsze jest, by poznać naszą pociechę "naprawdę i szczerze". "Istnieje sześć najbardziej niezwykłych i utalentowanych typów dzieci. Twoje dziecko może być jednym z nich lub mieszanką wszystkich. Znajomość jego typu wzmocni wasze wzajemne relacje i pomoże mu lepiej zrozumieć siebie" - zaznacza psycholog cytowany przez portal cnbc.com. Oto one:

1. Niespokojny wybuchowiec

Niespokojne, wybuchowe dzieci często są wybredne i bardzo drażliwe, reagują nerwowo na każdą, nawet najmniejszą rzecz, która nie idzie po ich myśli. Ich piękno polega na tym, że są bardzo wrażliwi. Oznacza to jednak, że mają tendencję do absorbowania niepokoju i chaosu wokół siebie. A co robią z tym wszystkim? Wybuchają!

Co rodzic powinien zrobić? Być stanowczym i spokojnym. Jeśli zaczniesz reagować gniewem lub niepokojem, może to wywołać tsunami emocji. Naucz dzieci, jak znaleźć ukojenie, którego potrzebują.

2. Nadpobudliwy odkrywca

Nadpobudliwi odkrywcy nie mogą usiedzieć w miejscu. Te dzieci są często określane jako "kłopotliwe", ze względu na ich niespożytkowaną energię i ciągłą aktywność. Ale ich supermocą jest to, że są niezwykle ciekawe i zaangażowane.

Porada dla rodziców: Nadpobudliwi odkrywcy muszą być szanowani, a nie zawstydzani za swoją pasję. Jako rodzic okaż im bezwarunkową akceptację, aby mogli uwierzyć w siebie i śmiało szli przez życie, mimo pojawiających się przeciwności.

3. "Masło maślane"

To rodzaj dzieci, które często są tłem dla innych. Stoją w tylnym rzędzie, nie wyróżniają się niczym szczególnym. Są miłe i grzeczne, a więc też tzw. łatwe w wychowaniu. Co symptomatyczne, ich rodzice wykazują silną potrzebę kontroli. Tym samym ich pociechy wypełniają luki, przejmują obowiązki i zdobywają złote gwiazdki. Nierzadko przejmują nawet obowiązki rodzicielskie, stając się "dorosłymi dziećmi".
Wskazówka rodzicielska: Szanuj i ucz je, jak mają dbać o siebie i swoje granice. Przypomnij im, że ich potrzeby są najważniejsze.

4. Marzyciel

Dzieci typu marzyciel są zazwyczaj nieśmiałe i introwertyczne, mogą mieć trudności z umiejętnościami społecznymi. Często można je przyłapać na wpatrywaniu się w przestrzeń, bazgraniu w zeszycie lub spędzaniu czasu w samotności.
Wskazówka dla rodziców: Pomóż im poczuć się bezpiecznie i podkreśl ich mocne strony.

5. Buntownik

Buntownicze dzieci nie chcą się nikomu i niczemu podporządkować, dopóki nie będą przekonani, że jest to coś, co chcą robić. Ten rodzaj osobowości malucha jest z pewnością ogromnym wyzwaniem dla rodziców, bo nie jest łatwo mieć w domu małe kontestatora wszelkich zasad i reguł. 

Porada dla rodziców: Buntownicy muszą czuć się szanowani za swoją determinację, jednak muszą wiedzieć, że to ty jesteś rodzicem, który ponosi w dużej mierze odpowiedzialność za ich zachowanie. Szukajcie kompromisów i rozwiązań podczas wieczornych rozmów.

6. Wieczny luzak

Te dzieci są zawsze roześmiane i w dobrym nastroju. Nie są wybredne, wymagające, ani też nie sprawiają żadnych problemów wychowawczych. Jedynym minusem jest to, że mogą wydawać się pozbawione motywacji. W rezultacie niektórzy rodzice mogą postrzegać je jako niewystarczająco ambitne.

Porada dla rodziców: Rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że dzieci o typie osobowości "wiecznego luzaka" mają niesamowity typ osobowości. Z ich podejścia do świata możesz wiele się nauczyć, więc nie ograniczaj ich w tym.

Unikalne cechy dziecka

Osobowość jest jednym z najbardziej fascynujących i złożonych aspektów ludzkiej psychiki. Obejmuje ona unikalne cechy, zachowania, preferencje i reakcje każdego dziecka, toteż ważne jest, aby je podkreślać.

Osobowość może być postrzegana jako wewnętrzny "schemat" lub zestaw cech, które wpływają na to, jak myślimy, działamy i reagujemy na różne sytuacje życiowe, dlatego umiejętność rozpoznania typów osobowości może pomóc w odpowiednim kontakcie z dzieckiem. Bez krzyku, nerwów, wzajemnego oskarżania o błędy i obrażania. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.