Jaka będzie szkoła po 1 września 2024 roku? "Priorytetem będą przedmioty ścisłe i przyrodnicze"

Co się zmieni w szkolnictwie od nowego roku szkolnego? Wbrew pozorom całkiem sporo rzeczy. Jedną z istotnych zmian ma być położenie większego nacisku na niektóre przedmioty. A na jakie? I co jeszcze ma ulec zmianie od 1 września? Zobaczcie sami, co planuje MEiN.

Rok szkolny 2023/2024 już za nami, ale już teraz wiele osób szuka informacji o tym, co się zmieni od września. I nic dziwnego, bo Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) po wakacjach wprowadzi sporo nowości. Jakich? Przede wszystkim będzie większy nacisk na nauki ścisłe i przyrodnicze, ale nie tylko. Zniknie Historia i Teraźniejszość (HIT), a pojawi się inny przedmiot, na którym uczniowie zdobędą użyteczną w życiu codziennym wiedzę i umiejętności. Poza tym zmieni się sposób organizacji i przeprowadzania lekcji religii i etyki. A w jaki sposób? Sprawdźcie sami.

Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu

"Priorytetem będą przedmioty ścisłe i przyrodnicze". Zmiany w roku szkolnym 2024/2025

Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, niedawno odbyła się konferencja prasowa wiceministry Katarzyny Lubnauer, która opisała, co się zmieni od 1 września. "Będziemy tworzyć nowe rozwiązania. Uruchamiamy studia podyplomowe i doskonalenie nauczycieli klas I-III, jeśli chodzi o metodykę nauczania matematyki" - powiedziała wiceministra. Katarzyna Lubanuer dodała też, że "przedmioty ścisłe, przedmioty przyrodnicze będą priorytetem w roku szkolnym 2024/2025", a zwłaszcza matematyka i kształtowanie myślenia analitycznego.

Oprócz tego istotnymi sprawami będą też: 

  • wspieranie dobrostanu uczniów i ich zdrowia psychicznego,
  • kształtowanie myślenia analitycznego,
  • praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym nauczanie języka polskiego jako obcego,
  • wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów, zwłaszcza kwestii bezpieczeństwa.

A także edukacja prozdrowotna, obywatelska i proobronna. 

Zmiany w szkole w roku 2024/2025. Tak będzie wyglądała nauka od 1 września

Jedną z istotnych spraw, jakie wymieniła wiceministra, jest edukacja prozdrowotna. W tym celu w ramach lekcji wychowawczych w klasach IV-VII szkół podstawowych, klas II-IV liceów, klas II-V techników oraz klas II i III branżowych szkół I stopnia pojawią się zajęcia z podstaw pierwszej pomocy. Przy czym dzieci i młodzież, które obecnie mają Edukację dla bezpieczeństwa (EDB) dalej będą uczęszczały na te zajęcia. Oprócz tego zmiany dotkną religii i etyki, które będą w wymiarze tylko jednej godziny tygodniowo, wyłącznie na pierwszej bądź ostatniej lekcji danego dnia i bez stopni na świadectwie. Co więcej, dla uczniów klas I szkół ponadpodstawowych będą mieli mniej zajęć, bo nie będą już uczęszczali na HiT ani na Wiedzę o Społeczeństwie (WOS). Jest to spowodowane tym, że od roku 2025/2026 wejdzie nowy przedmiot - edukacja obywatelska, która ma zawierać treści obu zarówno dotyczące historii najnowszej, jak i zagadnień obywatelskich.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.