Zakończenie roku szkolnego i początek wakacji oznaczają spore wydatki dla rodziców. Chodzi oczywiście o wyjazdy dla dzieci. Zarówno te rodzinne, jak i obozy lub półkolonie zwykle są sporym obciążeniem dla domowego budżetu. A trzeba pamiętać, że we wrześniu znów trzeba będzie sięgnąć do portfeli, żeby skompletować pociechom wyprawkę na kolejny rok szkolny. I nie chodzi tu wcale o kosztowne podręczniki, bo te uczniowie szkół podstawowych dostają za darmo w swoich placówkach. Rodzice muszą kupić zeszyty, przybory szkolne, plecaki, kapcie, strój na WF, opłacić zajęcia dodatkowe, składki klasowe, fundusz rady rodziców etc. Z tego wszystkiego robi się spora suma.
Rodzice uczniów powinni pamiętać o złożeniu wniosku na świadczenie 300 plus. To potoczna nazwa środków, jakie należą im się w ramach rządowego programu Dobry Start. "To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia" - czytamy na stronie gov.pl.
Żeby otrzymać środki z programu Dobry Start, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Przyjmowaniem takich wniosków, rozpatrywaniem ich oraz wypłatą środków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski składa się wyłącznie drogą elektroniczną, a wypłata świadczenia odbywa się w formie bezgotówkowej, czyli przelewem na konto. Wniosek można złożyć przez portal PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS a także bankowość elektroniczną.
Wszystko zależy od tego, kiedy zostanie złożony wniosek. Można to robić od 1 lipca do 30 sierpnia. Ci, którzy złożą wniosek w lipcu lub sierpniu, pieniądze trafią na ich konto do 30 września. Gdy wniosek trafi do ZUS-u w kolejnych miesiącach (wrzesień, październik lub listopad), to świadczenie będzie wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.