Syn Michała Probierza ma germańskie imię. Po latach zapomnienia wraca do łask

Michał Probierz zastąpił na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej Fernando Santosa. O ile każdy fan piłki zna osiągnięcia sportowe nowego trenera, mało kto słyszał o jego życiu prywatnym. Jak się okazuje, sportowiec z drugiego związku ma syna, który otrzymał wyjątkowe i piękne imię.

Choć życie Michała Probierza owiane jest tajemnicą, z medialnych doniesień wiadomo, że prywatnie jest spełnionym ojcem i dziadkiem. Z pierwszego małżeństwa ma dwóch dorosłych synów, a z drugiego wychowuje kilkuletniego szkraba. Selekcjoner reprezentacji Polski wybrał dla najmłodszego syna imię, które pnie się w górę w rankingach popularności. W 2023 roku nadano je 880 razy. Czy to będzie nowy hit wśród imion męskich w 2024?

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Do niedawna to imię uznawane było za niemodne i starodawne

Henryk to imię pochodzenia starogermańskiego, które wywodzi się od słów heim (dom) i richi (bogaty, potężny). Oznacza "pana domu", a także "władcę ojczyzny". Nosi je wielu sławnych ludzi, w tym król Anglii Henryk VIII, który zasłynął z niezwykle szokujących czynów. W Polsce imię to było notowane już w XII w. w formie Heinricus.

Wielu rodziców jeszcze do niedawna niechętnie nadawało to imię swoim dzieciom, jednak teraz dużo się zmienia. Niektórzy uważają, że to dzięki Małgorzacie Rozenek-Majdan, która jakiś czas temu nazwała właśnie tak swojego najmłodszego syna. Dziś już nie mówi się, że to starodawne imię, a oryginalne i wyjątkowe. W 2023 roku nadano je aż 880 razy, co w porównaniu np. z rokiem 2010, kiedy nazwano tak zaledwie 56 chłopców, jest niemałym wzrostem.

Znaczenie imienia Henryk

Henryk jest osobą niezależną, silną i odważną. Ma wielkie serce i spełnia się, pomagając innym. Od najmłodszych lat jest bardzo towarzyski i poświęca wiele czasu swojej rodzinie. Według astrologów osoby noszące to imię są pełne energii, odpowiedzialne i ambitne. Kiedy mają okazję, pokazują, że są dobrymi dyplomatami, a rozmowa z innymi ludźmi daje im dużo przyjemności. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób spod znaku Raka. "Imię, które jest związane z poczuciem humoru i zabawą" - podaje portal jakiemie.pl. 

Imieniny Henryka najczęściej obchodzone są 15 lipca oraz 19 stycznia. Henryk może również obchodzić imieniny: 2 marca, 10 kwietnia, 10 czerwca, 13 lipca, 14 lipca, 23 stycznia, 27 stycznia, 19 lutego.

Znani Polacy noszący imię Henryk

  • Henryk Sienkiewicz - pisarz, laureat literackiej nagrody Nobla;
  • Henryk Talar - aktor filmowy i teatralny, dyrektor teatralny, prezenter telewizyjny;
  • Henryk Machalica - aktor filmowy i teatralny;
  • Henryk Wujec - polski fizyk, polityk i działacz społeczny.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.