Świadectwo szkolne z paskiem w wersji zrób to sam? Kreatywni uczniowie nie wiedzą o konsekwencjach

Czy można samodzielnie dorysować czerwony pasek na świadectwie szkolnym? Niektórzy uczniowie są kreatywni i próbują w ten sposób przypodobać się rodzicom. Jednak nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. A co konkretnie im za to grozi? Wyjaśniamy zawiłości prawne.

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 już za nami i uczniowie odebrali świadectwa. Część otrzymała je z wyróżnieniem w postaci biało-czerwonego paska, jednak większość otrzymała dokumenty w standardowej formie. I na tym mogłoby się skończyć, ale niektórzy uczniowie posuwają się do oszustwa. A mianowicie do tego, aby samodzielnie narysować na świadectwie ów biało-czerwony pasek. Tak zrobił brat jednej z internautek, a jego "dzieło" zrobiło duże wrażenie w mediach społecznościowych. Jednak czy za takie zachowanie są jakieś konsekwencje? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu

Samodzielne narysowanie paska na świadectwie? Uczniowie posuwają się do tego

Jakiś czas temu na platformie X pojawił się post użytkowniczki @xzuzanka5, która pokazała zdjęcie świadectwa z dorysowanym odręcznie przez jej brata biało-czerwonym paskiem. Trzeba przyznać, że dokument wygląda naprawdę profesjonalnie i na pierwszy rzut oka można uwierzyć w takie fałszerstwo. Zwrócili na to uwagę sami internauci.

"Nie skapnęłam się na początku", "Nie no, ale podróba 1 klasa, powinien za to 6 z plastyki dostać", "Ja bym nawet powiedział, że warty więcej niż oryginalny, bo serio dowodzi jakichś umiejętności cwaniactwa, które mu się w życiu przydadzą", "Na pierwszy rzut oka to nie widać, że fake" - pisali w komentarzach użytkownicy platformy. A to nie jest jedyny taki przypadek fałszowania świadectwa przez uczniów. Jednak czy za takie zachowanie nie ma żadnych kar? Jak się okazuje, konsekwencje są i to całkiem poważne, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. 

Dorysowany pasek na świadectwie? Takie mogą być konsekwencje fałszowania

Szkolne świadectwo jest dokumentem i właściciel powinien go chronić przed zniszczeniem i kradzieżą, a co za tym idzie, nie może też ingerować w jego treść czy wygląd. Mówi o tym artykuł 270. Kodeksu Karnego - "1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument, lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa. 2a. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Stąd, jeśli uczeń tylko narysował pasek na świadectwie i nic z nim później nie robił, to jeszcze nic mu nie grozi. Kłopoty będzie mieć wówczas, gdy się posłuży takim sfałszowanym świadectwem np. przy rekrutacji do szkoły czy aby otrzymać promocję w sklepie. Jednak mimo to lepiej odpuścić sobie takie zachowanie i zwyczajnie bardziej się przyłożyć do nauki w następnym roku.

Więcej o: