800 plus. Od 1 września nadchodzą zmiany. Będą nowe warunki

Warto wiedzieć, że za dwa miesiące zmienią się zasady przyznawania 800 plus. Co to oznacza dla rodziców? Niestety, część z nich może nie otrzymać przelewu z ZUS. A dlaczego? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów oraz dbają, aby w porę dopełnić formalności. A jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymywać świadczenie wychowawcze? Jak się okazuje, już niebawem pojawi się nowy wymóg dla rodziców. Jaki konkretnie? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

Zmiany w 800 plus. Od 1 września będą nowe zasady przyznawania świadczenia

Ze świadczenia wychowawczego mogą skorzystać dzieci, które są niepełnoletnie i to przez lata był jedyny wymóg, ale od 1 września to się zmieni. Za dwa miesiące bowiem pobieranie 800 plus będzie zależne od tego, czy pociecha realizuje jeden z poniższych obowiązków (za serwisem Portal Samorządowy.pl):

  • obowiązek szkolny,
  • obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka),
  • obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.

Warto pamiętać, że z tego obowiązku są zwolnione maluchy za małe za jego realizację, a także uczniowie, który rozpoczną właśnie klasę maturalną. A kiedy nowe zasady będą obowiązywały? Oficjalnie od początku września 2024 roku, ale 800 plus już zostało przyznane na ten okres, więc nowe warunki będą obowiązywały od roku szkolnego 2025/2026. 

800 plus zależne od obowiązku nauki. Nie tylko przez to można stracić pieniądze

Jak już wspomnieliśmy powyżej, rodzice mogą stracić środki z 800 plus, gdy dziecko nie realizuje obowiązku nauki, szkolnego bądź przedszkolnego, ale przede wszystkim w momencie ukończenia 18 roku życia. Jednak nie tylko. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie wypłaci 800 plus również w następujących przypadkach:

  • niezłożenie wniosku o przedłużenie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy,
  • pobieranie podobnego świadczenia na małoletnią pociechę za granicą,
  • dziecko uczęszcza do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie,
  • małoletnie dziecko pobiera 800 plus na własną pociechę,
  • małoletnie dziecko weszło w związek małżeński,
  • małoletnie dziecko trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu - wówczas środki z 800 plus otrzymuje dana placówka, a nie rodzice dziecka.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.