Co dziecko dziedziczy po rodzicach? Kolor włosów, skóry, oczu? Wielkość nosa i kształt twarzy? A może tendencję do częstych wybuchów złości i niektórych chorób? "Badania nad dziedziczeniem są prowadzone od lat i ich wyniki wskazują, że cechy osobowości, jakie wykazuje każdy człowiek, są uzależnione od genów w co najmniej 40 proc." – podaje portal medonet.pl. Tu też warto zaznaczyć, że geny matki i ojca nie są jedynymi, jakie dziecko otrzymuje w spadku. Najnowsze badania wykazały, że w przypadku dziedziczenia ważni są także dziadkowie, a nawet dalsze pokolenia, jeśli tyczą się silnych i traumatycznych doświadczeń.
Jeśli mówimy o dziedziczeniu cech po rodzicach, to warto zacząć od początku, czyli ustaleniu płci. To, czy na świecie pojawi się dziewczynka, czy może jednak chłopiec nie zależy od matki, a od ojca. Kobieta posiada jedynie chromosomy płci XX i zawsze przekazuje dalej chromosom X. Mężczyzna jednak ma chromosomy XY, zatem jeśli przekaże swojemu potomkowi chromosom Y – urodzi się chłopiec, jeśli jednak będzie to X – dziewczynka.
W przypadku dziedziczenia cech po ojcu duże znaczenie ma tu również zapadalność na choroby genetyczne. Przykład? Daltonizm, czyli upośledzenie w widzeniu barw. Jest on dziedziczony autosomalnie w sprzężeniu z chromosomem X. Chorują osoby obydwu płci, choć mężczyźni kilkanaście razy częściej, niż kobiety. Co jeszcze dziecko dziedziczy po swoim ojcu? Kształt warg, sylwetkę, wzrost, kolor włosów (problemy z łysieniem już po matce), ale także podejście do aktywnego trybu życia i podejmowania ryzyka. Okazuje się, że pozycja, w jakiej śpi partner, również nie jest tu bez znaczenia, bo dziecko, które się urodzi, również będzie w tej kwestii podobne do ojca – np. będzie spało na boku, czy brzuchu, tak, jak tata.
W przypadku genów przekazywanych przez matkę sprawa wygląda nieco inaczej. Dzieci nie otrzymują cech mamy i taty po równo. Tutaj ważną kwestią są geny dominujące i recesywne. Jednym z takich przykładów jest np. inteligencja. Większość genów odpowiedzialnych za inteligencję znajduje się na chromosomie X. Ten chromosom chłopcy dostają od matek, a dziewczynki od obojga rodziców.
A co z kolorem oczu? Tu również znaczenie mają geny ojca i matki. "Każdy z rodziców ma dwie pary genów odpowiadających za kolor oczu. Mogą one być dominujące lub recesywne. Geny dominujące decydują o ciemnym kolorze oczu, natomiast recesywne odpowiadają za kolor niebieski" – podaje portal onet.pl. Zatem jeśli rodzice mają jasne oczy - ich dziecko będzie również takie miało, bo oboje mają geny recesywne. Natomiast rodzice o ciemnych oczach mogą mieć potomstwo zarówno o niebieskich, jak i piwnych oczach.