Czy 14-latek może zostać sam w domu na noc? Rodzice często podejmują decyzję, nie znając przepisów

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? A na noc? Wbrew pozorom polskie prawo reguluje i tę kwestię, z czego rodzice rzadko zdają sobie sprawę. A co konkretnie mówią przepisy na ten temat? Wyjaśniamy zawiłości prawne.

Każde dziecko, nawet to już nastoletnie, potrzebuje opieki dorosłych. Jednak dochodzi do takiego momentu, że czujesz, że twoje dziecko jest już gotowe, żeby zostać na noc samo. Zobaczcie, co mówią na ten temat polskie przepisy. 

Zobacz wideo Sprawdzamy, co dzieci wiedzą o pracy. "Wypłata? To jest nagroda"

Czy 14-latek może zostać sam w domu na noc? Oto co mówi o tym polskie prawo

Głównym dokumentem, który reguluje kwestię opieki nad dziećmi (i nie tylko) jest Kodeks Wykroczeń, a ściślej rzecz biorąc, artykuł 106 - "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.". Według niego dziecko można zostawić samo w domu, gdy ma ukończone przynajmniej siedem lat. A jak to jest z zostaniem w domu na noc? Dokładnie tak samo, przy czym trzeba pamiętać, że w przypadku dziecka poniżej 13 roku życia za wyrządzone przez nie szkody odpowiadają rodzice. Mówi o tym artykuł 426. Kodeksu Cywilnego - "Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę". Natomiast pociecha odpowiada za szkody sama, gdy ma już ukończone 13 lat lub więcej. 

Czy 14-latek może zostać sam w domu na noc? O tym rodzice też muszą pamiętać

Jak już wyjaśniliśmy powyżej, dzieci od momentu ukończenia siódmego roku życia można zostawić same w domu również na noc, ale to nie wszystko. Pociecha musi być do tego odpowiednio przygotowana - musi wiedzieć, ile czasu rodziców nie będzie, co jej wolno robić a czego nie, powinna również wiedzieć do kogo się zwrócić o pomoc w razie potrzeby oraz mieć własny komplet kluczy na wszelki wypadek. Co więcej, rodzic powinien mieć stały kontakt z dzieckiem, np. przez telefon czy smartwatch. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie pociechy w listę telefonów alarmowych, zwłaszcza że nocą jest trudniej uzyskać jakąkolwiek pomoc, a dodatkowo wzrasta też ryzyko niebezpieczeństwa. 

Więcej o: