Mandat za spacer z dzieckiem. Pomyłka może kosztować rodziców 5 tysięcy złotych. W czym tkwi haczyk?

Czy rodzic może zostać ukarany za zwykły spacer z dzieckiem? Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe. A kara naprawdę może być surowa, bo może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Jak to możliwe? Wszystko przez polskie przepisy.

Lato w pełni i rodziny z dziećmi chętnie spędzają piękne ciepłe dni na świeżym powietrzu. Aktywności są różne - jazda na rowerze, pływanie czy choćby zwykłe spacery. Jednak mimo to rodzice muszą być czujni, bo jedno pozornie niewielkie niedopatrzenie może skończyć się wysokim mandatem. Jak to możliwe? Wszystko przez ten jeden zapis w Kodeksie Wykroczeń. 

Zobacz wideo Sprawdzamy, co dzieci wiedzą o pracy. "Wypłata? To jest nagroda"

Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku? Tak, to możliwe przez ten jeden przepis

W kwestii odpowiedzialności karnej za spacer z dzieckiem po chodniku najważniejszym przepisem jest artykuł 9 Kodeksu  Wykroczeń - "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany". Innymi słowy, jeśli dorosła osoba pozwala dzieciom młodszym niż 7 lat na samotne spacerowanie nawet po chodniku, może zostać ukarana mandatem w wysokości do pięciu tysięcy złotych. A to nie wszystko. Ten przepis ma znacznie szersze zastosowanie i na jego mocy można zostać ukaranym też za kilka innych przewinień. 

Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku i nie tylko. Artykuł 9 KW to o wiele więcej

Jak już wspomnieliśmy, jeśli dziecko młodsze niż siedem lat będzie przebywało samo na chodniku, czyli na części składowej drogi, to rodzice mogą zostać ukarani mandatem. A  kara za samotny spacer dziecka to nie wszystko. Na mocy tego samego przepisu konsekwencje można ponieść również za pozostawienie szkraba bez opieki w następujących miejscach:

  • tory kolejowe,
  • drogi dla rowerów,
  • jezdnia,
  • pobocza dróg,
  • miejsca do poruszania się z pomocą sprzętu wspomagającego ruch,
  • miejsca spędzania zwierząt,
  • środki transportu - m.in.: samochód, tramwaj, pociąg, autobus, furmanka, rower czy wózek dziecięcy.
Więcej o: