"To zadanie nie ma żadnego sensu" – twierdzi ojciec dziewczynki, który próbował je rozwiązać. W desperackim poszukiwaniu odpowiedzi postanowił opublikować post na Reddit, aby poprosić o pomoc w opracowaniu rozwiązania, przyznając jednocześnie, że jest "zagubiony". Czy internauci poradzili sobie z matematycznym zadaniem, z którymi mierzą się uczniowie z pierwszych klas szkoły średniej? Okazuje się, że niektórych zdecydowanie to przerosło, jeszcze inni uważają, że nie da się go rozwiązać, bo jest z błędem. Znasz odpowiedź?
"To zadanie domowe z matematyki dla córki z dziewiątej klasy. Spędziłem nad tym zbyt dużo czasu i nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania. Zamieściłbym swoją pracę, ale w tym momencie to tylko stek zawiłych bzdur" – zaznacza mężczyzna, który poprosił o pomoc w rozwiązaniu. Przyznał on, że chociaż jest na drugim roku inżynierii elektrycznej, nie potrafi sobie poradzić z zadaniem dla uczniów z pierwszej klasy szkoły średniej. "Za cholerę nie mogę tego rozgryźć" – zaszcza.
O co chodzi w zadaniu? W arkuszu pracy domowej znalazło się zadanie z algebry, zatytułowane "Równania na powrót do szkoły". Uczniowie muszą obliczyć wartość torby, zeszytu i długopisu na podstawie podanych informacji. Podane zostało kilka równań:
Jakie jest rozwiązanie? Okazuje się, że chociaż wyrażenie zostało przedstawione za pomocą grafik, to jest to nic innego, jak liczby wraz z literami połączone znakami działań (popularne x+y=z). Co na to internauci? Wielu z nich jest przekonanych, że tego zadania nie da się rozwiązać i jest za trudne dla uczniów. "Takie zadania to chyba na studiach"; "To jest okropnie napisane, nic z tego nie rozumiem" – czytamy w komentarzach. Jednak, czy faktycznie jest to zdanie takie trudne do rozwiązania?
Okazuje się, że w przedstawionym zadaniu nie ma błędu, ani też nie jest ono zbyt skomplikowane do wykonania. Każda osoba, która ze szkoły pamięta zadania z algebry, powinna sobie z tym poradzić. Tu warto wiedzieć, że wyrażenia algebraiczne jest przedstawione za pomocą liczb, liter, znaków działań i nawiasów. Jego obliczenie polega na wstawieniu wartości liczbowej w miejsce liter i wykonanie działania.
Zatem, jakie będzie rozwiązanie? O to pokusił się jeden z komentujących, przedstawiając swój sposób wykonania obliczeń. Oto one:
"Dla uproszczenia zróbmy wszystko zmiennymi" - napisał pod postem.
Zatem y = 33 - 3z, a zastępując y w pierwszym równaniu, otrzymujemy: x + x (33-3z) = 40 -> 34x - 3zx = 40. Rozwiązanie dla z daje nam z = (34/3) - 40/(3x). Następnie możemy wprowadzić to do drugiego równania, które jest trudne do rozwiązania, ale daje nam x = 4.