Zmiany w szkołach. Jest nowa decyzja ministerki. "Niestety, widzimy sporą lukę". Uczniowie będą zadowoleni

Zmiany w szkołach dotyczą nie tylko podstawy programowej, czy lekcji religii. Tym razem na tapet resort edukacji wziął zajęcia z wychowania fizycznego. Istotną modyfikacją jest tu przede wszystkim zmiana podejścia do przeprowadzanych testów sprawności wśród uczniów. Program zmieni nazwę i będzie się koncentrował na rozwoju kompetencji ruchowych, a nie "wyławianiu talentów" dla klubów sportowych.

Koniec programu "Odkrywamy sportowe talenty"? I tak, i nie. Okazuje się, że sam program, którego głównym założeniem jest podniesienie kompetencji ruchowych wśród uczniów, zostaje - zmieni jedynie nazwę i charakter. Od września będzie on nazywać się "Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej". "Wyrzuciliśmy (...) przede wszystkim element szukania talentów. Celem tego programu jest analiza kompetencji ruchowych młodzieży w szkole" - podkreślił minister sportu Sławomir Nitras na wtorkowej konferencji prasowej, na której pojawiła się również ministerka Barbara Nowacka.

Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu

Zajęcia zostają, ale co się zmieni?

Na przełomie marca i kwietnie nauczyciele wychowania fizycznego mieli przeprowadzić testy sprawnościowe uczniom klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz we wszystkich klasach liceów, techników, branżowych szkół I stopnia. Jak wypadły? Wyniki nie są jeszcze znane, bo jak się okazuje, nie wszystkie placówki wywiązały się z narzuconego przez resort obowiązku. "W tej chwili spływają dane, wiemy, że około 75 proc. szkół wywiązało się z tego obowiązku. Niestety, widzimy też, póki co sporą lukę, może jeszcze te dane zostaną uzupełnione" - powiedziała szefowa MEN, tym samym zaznaczając, że program zmieni swoją formułę.

Zmiany w programie "Odkrywamy sportowe talenty" będą dotyczyć nie tylko samej nazwy, ale i głównych założeń. Nowacka zapowiedziała, że ważne jest również to, aby program realnie pokazywał, jaki jest rozwój kompetencji sportowych u dzieci, a nie, "żeby kluby sportowe wyławiały talenty".

Testy sprawnościowe, czyli zadania dla każdego ucznia

Z początkiem roku szkolnego 2023/24 do podstawy programowej w ramach obowiązkowego wymiaru zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, weszły dodatkowe wymogi.

Nauczyciel WF ma przeprowadzać raz do roku w każdej klasie testy sprawnościowe, a ich wyniki wpisywać do tabel.

W tym roku szkolnym testy były w większości przeprowadzane na przełomie marca i kwietnia. Na czym polegały? Ustalono, że będą to cztery wystandaryzowane próby sprawności: bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów, beep–test – 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy, plank – podpór leżąc przodem na przedramionach (tzw. deska) i skok w dal z miejsca.

Więcej o: