Alimenty na dziecko. Czy można je podwyższyć? Adwokatka zdradziła ważną radę rodzicom po rozwodzie

Co trzeba zrobić, aby móc otrzymywać na dziecko alimenty wyższe niż dotychczas? Czy da się to świadczenie jakoś podwyższyć? Jak się okazuje, jak najbardziej jest taka możliwość. A co trzeba zrobić, aby z niej skorzystać? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Alimenty są świadczeniem płaconym na dziecko, bądź inną osobę z rodziny, która z jakiegoś powodu nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. W praktyce najczęściej są przyznawane alimenty na dzieci poniżej 18 roku życia bądź już pełnoletnie, ale wciąż uczące się np. w technikum czy studiujące. Co do zasady te środki mają pomóc wychować pociechę i zapewnić jej to, czego potrzebuje, ale niekiedy zdarza się, że kwota, jaką przyznał sąd, jest zbyt niska. Co wtedy? Czy i jak można podwyższyć alimenty? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Sprawdzamy, co dzieci wiedzą o pracy. "Wypłata? To jest nagroda"

Jak podwyższyć alimenty dla dziecka? Adwokatka podała trzy rady dla rodziców 

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to kwota alimentów nie jest zasądzana na stałe. Wręcz przeciwnie. W każdej chwili sąd może ją zmienić, a co za tym idzie, również podwyższyć. A jak do tego doprowadzić? Aleksandra Wejdelek - Bziuk, zawodowa adwokatka w rozmowie z portalem Gazeta Wrocławska.pl, radzi przede wszystkim, aby spróbować się porozumieć z drugim rodzicem. Przedstawić spokojnie swoje racje  i spokojnie wysłuchać też drugiej strony. A co jeśli nie uda się porozumieć z drugą stroną? Można napisać pozew i co za tym idzie, oficjalnie skierować sprawę do sądu. I jakie podać argumenty? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

 • wysokość usprawiedliwionych kosztów utrzymania dziecka (a zwłaszcza ich wzrost),
 • możliwości zarobkowe i materialne rodziców,
 • wykazanie zmiany okoliczności, które zmusiły do starań o wyższe alimenty. 

Trzeba też zbierać dokumenty takie jak: dowody wydatków na dziecko - paragony, faktury, dowody zamówień internetowych czy zawarte umowy, np. ze szkołą czy przedszkolem. A jaka jest trzecia rada? To zmodyfikowanie wcześniejszych żądań o alimenty i zmiana ich kwoty, oczywiście, odpowiednio trzeba to odpowiednio uargumentować. A i ten sposób dotyczy tych, u których sprawa sądowa jest już w toku.

Alimenty dla dzieci w 2024 roku. Jakie aspekty bierze pod uwagę sąd rodzinny?

Jak już wspomnieliśmy, istotną kwestią przy ustaleniu kwoty alimentów jest wysokość usprawiedliwionych kosztów utrzymania dziecka. A co to znaczy? Jest to suma wszystkich wydatków na dziecko, na które składają się następujące potrzeby:

 • mieszkanie i media,
 • wyżywienie,
 • ubrania,
 • leczenie,
 • higiena osobista,
 • edukacja (wyprawka szkolna, korepetycje, zajęcia dodatkowe itp.),
 • wypoczynek (np. wakacje czy wycieczki szkolne),
 • rozrywki (gry, zabawki, sport, hobby itp.).

Uratujmy szkołę Kiry w Polsce. Tej w Ukrainie już nie ma. Gazeta.pl i Ukrayina.pl są partnerami medialnymi zbiórki Fundacji PCPM na przetrwanie Centrum Edukacji dla kilkuset dzieci uciekających przed wojną. Wesprzyj na pcpm.org.pl/szkola.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.