Imię matki Chopina jest piękne, choć dziś zapomniane. Rodzice wolą Zuzannę

Stare imiona wracają do łask? Niekoniecznie. Część z nich, chociaż były modne i popularne jeszcze przed kilkoma wiekami, dziś znacznie straciły w oczach rodziców. Przykładem jest tu np. imię matki naszego wielkiego kompozytora - Fryderyka Chopina. Kobieta nosiła imię, które można tłumaczyć, jako pochwała dla Boga.

Tekla, bo o tym imieniu mowa, to imię urocze, wyjątkowe i na pewno oryginalne, a mimo to wciąż nie jest popularne. Dlaczego? Trudno opowiedzieć na to pytanie, ale mamy nadzieję, że w niedługim czasie imię to wróci do obiegu i tak jak przed laty, będzie uchodzić za modne i niezwykle eleganckie. Jego właścicielka była np. matka sławnego kompozytora, Fryderyka Chopina. Rodzice, którzy wybrali dla niej to wyjątkowe imię, zapewne kierowali się ówczesną modą, ale także tym, że imiona, które nosiły kobiety w rodzinie Krzyżanowskich. Tradycja rodzinna ponad wszystko.

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

Tekla to imię, które odeszło do lamusa. Czy powróci?

Tekla w znaczeniu "chwalić Boga", to wyjątkowe imię, które wzięło się z greki. Można je więc interpretować jako "chwaląca Boga". Jest dźwięczne, bardzo charakterystyczne i na pewno wyjątkowe. Co ciekawe, imię to ma swoje odpowiedniki w innych językach, dla przykładu:

  • francuski - Thcle,
  • angielski - Thecla,
  • hiszpański - Tecla,
  • szwedzki - Tekla,
  • niemiecki - Thekla,
  • włoski - Tecla.

Jeśli chodzi o użycie tego imienia, to według informacji podanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, w 2022 roku na świat przyszły jedynie dwie dziewczynki o tym imieniu. Oznacza to, że chociaż jest piękne, wyjątkowe i oryginalne - nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Czy odejdzie do lamusa na dobre?

Jako ciekawą wzmiankę, można tu dodać, że Tekla to także nazwa wsi na Ukrainie oraz planetoidy. Nie zapominajmy o postaci pajęczycy z bajki "Pszczółka Maja", która nosiła to imię czy dr Tekli z kultowej już "Seksmisji".

Tekla – imię o uroczych zdrobnieniach

Imię Tekla kojarzy się z osobą, która jest skromna i nieśmiała. Nie lubi tłumów, zdecydowanie woli grono najbliższych osób, aniżeli huczne przyjęcia i imprezy. Niezwykle ważna jest dla niej rodzina. To w zasadzie najbliższe dla niej osoby, które najlepiej ją znają. Tekla to ostoja spokoju i cierpliwości - bardzo trudno wyprowadzić z równowagi.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Teklusia, Teklunia, Teklinka, Tekli, Teklisia, Teklinia, Teklunia, Tekliś, Tekliśka, Tekleczka.

Tekla swój dzień świętuje 26 marca, 4 maja, 19 sierpnia, 30 sierpnia, 23 września, 7 października i 15 października. Chociaż najbardziej popularną datą obchodzenia imienin jest ta wrześniowa.

Uratujmy szkołę Kiry w Polsce. Tej w Ukrainie już nie ma

Gazeta.pl i Ukrayina.pl są partnerami medialnymi zbiórki Fundacji PCPM na przetrwanie Centrum Edukacji dla kilkuset dzieci uciekających przed wojną. Wesprzyj na pcpm.org.pl/szkola.

Czy podobają Ci się imiona sprzed lat?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.