Dzieci to dla kleszczy łatwy kąsek. Tych roślin jednak nie znoszą. Zasadź je w przydomowym ogródku

Jak uchronić dzieci przed kleszczami? Czy pomogą domowe i naturalne sposoby? A może lepszym wyjściem będzie sięgnięcie po apteczne specyfiki i mieszanki? Na te pytania szuka odpowiedzi wielu rodziców, którzy nie tylko wybierają się do lasu, czy na łąki, ale mają ogród, z którego chcieliby skorzystać. Okazuje się, że niektóre rośliny nie tylko pięknie wyglądają czy pachną, ale są też doskonałym odstraszaczem kleszczy i meszek.

W sezonie letnim kleszcze są bardzo aktywne. Trudno się przed nimi uchronić. Mieszkają nie tylko w lasach czy wysokich trawach, lecz także przydomowych ogródkach czy wśród zarośli miejskich skwerów. Ochronić się przed nimi możemy, na przykład zakładając ubrania z długimi rękawami. Jednak kiedy robi się gorąco, trudno wytrzymać długo w takich ubraniach. Co można zastosować? Poza repelentami odstraszyć kleszcze mogą również niektóre rośliny. Zatem co warto posadzić w ogrodzie?

Zobacz wideo

Rośliny, za którymi nie przepadają kleszcze

Przydomowy ogród, nawet ten najmniejszy skrawek zieleni, jest często miejscem rodzinnych spotkań, ale też zabaw dzieci. Maluchy są na oku, bezpiecznie mogą grać w piłkę, czy budować zamki z klocków. Jednak z początkiem sezonu wiosenno-letniego warto również zadbać o to, by uchronić dzieci przed ugryzieniem kleszcza.

Jak to zrobić? Oczywiście pomocne w tej kwestii będą wszelkie medyczne specyfiki, które są dostępne w każdej aptece. Jednak nie zawsze mamy je pod ręką, toteż warto zainwestować w niektóre naturalne metody. Chodzi tu przede wszystkim o posadzenie w ogrodzie czy na tarasie takich roślin, które nie są tolerowane przez kleszcze. Do tego grona zaliczają się: wrotycz, lawenda, kocimiętka czy rozmaryn. Ich intensywnego zapachu nie lubią nie tylko te pajęczaki, ale również meszki.

Dobrym odstraszaczem są również krzewy mięty, która wydziela dość intensywny i charakterystyczny zapach. Dodatkowo kwietne rabaty można uatrakcyjnić również goździkami – ich piękne kolory będą cieszyć oko, a zapach odstraszy wszystkich nieproszonych gości.

Olejki eteryczne – tajna broń w walce z kleszczami i meszkami

Sadzenie roślin, których nie lubią kleszcze, może znacznie pomóc w ochronie przed ich ugryzieniem. Podobnie działają również naturalne olejki eteryczne, które wymieszane z wodą, dają ochronę. Warto sięgnąć po goździkowy, lawendowy czy też miętowy. Aplikując te zapachy na ubrania dzieci, ale też pryskając miejsca w ogrodzie, znacząco zwiększamy szanse na uniknięcie bezpośredniego kontaktu z kleszczem. Dodatkowym plusem jest również to, że przygotowaną naturalną mieszankę, można zabrać ze sobą – do parku, czy na plac zabaw.  

Uratujmy szkołę Kiry w Polsce. Tej w Ukrainie już nie ma

Gazeta.pl i Ukrayina.pl są partnerami medialnymi zbiórki Fundacji PCPM na przetrwanie Centrum Edukacji dla kilkuset dzieci uciekających przed wojną. Wesprzyj na pcpm.org.pl/szkola.

Czy stosujesz środki odstraszające kleszcze?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.