Czy babciowe można przeznaczyć tylko dla babci? Rodzice mogą mieć spory problem

Na jakie cele rodzice mogą przeznaczyć środki z babciowego? Czy są one przeznaczone jedynie dla babć? A jeśli tak, to co trzeba zrobić, aby móc zatrudnić seniorkę? Zobaczcie, co musicie wiedzieć o tym nowym świadczeniu dla najmłodszych dzieci.

Obecnie rodzice dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, mogą skorzystać z wielu różnych świadczeń. Są to m.in. 800 plus, 300 plus, żłobkowe czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jednak już niedługo pojawi się nowy rządowy program "Aktywny rodzic" (zwany potocznie babciowym), który będzie się składał z trzech różnych form wsparcia i jednocześnie zastąpi kilka innych, obecnych świadczeń. A kto i na jakich zasadach będzie mógł z nich skorzystać? Wyjaśniamy zawiłości finansowe. 

Zobacz wideo

Babciowe wchodzi w życie. Pozwoli rodzicom na wybranie rodzaju opieki nad dzieckiem

W piątek, 7 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał pięć ustaw, w tym również tę, która wprowadza program "Aktywny rodzic", zwany potocznie babciowym. W jego ramach rodzice maluchów w wieku od 12 do 35 miesięcy mogą skorzystać z trzech różnych świadczeń, przy czym jego wybór jest ściśle związany z sytuacją zawodową rodziców, jak i rodzajem opieki nad dzieckiem. To ostatnie jest o tyle istotne, że do wyboru są między innymi żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun, a także niania czy babcia. Jednak aby zatrudnić seniorkę (lub nianię), konieczne jest podpisanie z nią umowy uaktywniającej i co za tym idzie, odprowadzanie składek, które będą finansowane przez państwo do wysokości 50 procent aktualnie obowiązującej płacy minimalnej. A jakie warunki muszą spełnić rodzice, aby móc skorzystać z babciowego? Przede wszystkim oboje (wyjątkiem są samotni rodzice) muszą pracować, opłacając składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdzie podstawa jest następująca:

  • 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie przysługiwania babciowego,
  • 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie przysługiwania babciowego - dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Co więcej, rodzice nie mogą też skorzystać z urlopu wychowawczego, ale za to z macierzyńskiego i rodzicielskiego już tak. 

Babciowe wchodzi w życie. To będą trzy różne świadczenia na małe dziecko

Jak już wspomnieliśmy, program "Aktywny rodzic" (zwany potocznie babciowym) będzie się składał z trzech osobnych świadczeń: "Aktywni rodzice w pracy", "Aktywnie w żłobku" i "Aktywnie w domu". W ich ramach rodzice będą mogli otrzymać wsparcie w wysokości od 500 do 1500 zł. Oto najważniejsze informacje o tych świadczeniach:

  • "Aktywni rodzice w pracy" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę niani bądź babci, to świadczenie wyniesie 1500 zł (1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością), a rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą pieniądze, .przy czym będą musieli podpisać z babcią (nianią) umowę uaktywniającą, a składki będą finansowane przez państwo do wysokości 50 procent wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę;
  • "Aktywnie w żłobku" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, to wsparcie wyniesie 1500 zł (1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością), w tym przypadku środki będą trafiały bezpośrednio na konto instytucji bądź opiekuna dziennego;
  • "Aktywnie w domu" - opcja dla rodziców niepracujących, to świadczenie wyniesie 500 zł.

Uratujmy szkołę Kiry w Polsce. Tej w Ukrainie już nie ma. Gazeta.pl i Ukrayina.pl są partnerami medialnymi zbiórki Fundacji PCPM na przetrwanie Centrum Edukacji dla kilkuset dzieci uciekających przed wojną. Wesprzyj na pcpm.org.pl/szkola.

Czy "babciowe" powinno być wypłacane razem z 800 plus?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.