Bałtyk za drogi dla polskich rodziców. "Wolę złapać 'lasta' do Turcji i mieć pogodę"

Niegdyś nad polskim morzem trudno było znaleźć skrawek wolnej plaży, by rozłożyć się z ręcznikiem. W ostatnim czasie wielu turystów przyznaje, że to się zmieniło. Dowodem ma być m.in. to, że nawet w ostatniej chwili nie ma problemu ze znalezieniem wolnej kwatery. Badania pokazują, że Polacy, wolą jeździć za granicę na wakacje. Niektórzy mówią wprost: jest taniej!

Jak wynika z badań Europejskiej Komisji Podróży, zdecydowana większość, bo aż 85 proc. Polaków, bierze urlop między majem a październikiem. Niegdyś hitem było polskie morze, na które jeździli niemalże wszyscy. Nawet starsze pokolenie często z łezką w oku wspomina, jak jechali "maluchem", by móc wypocząć nad Bałtykiem.

Zobacz wideo

W ostatnich latach coraz więcej Polaków wybiera jednak zagraniczne wakacje, niż te w swoim kraju. Powód? Wysokie ceny. Portal turysci.pl podje, że w tym roku najwięcej osób wybierze się do Hiszpanii, Grecji i na Cypr, by tam "naładować swoje baterie".

"Nie jadę nad polskie morze, ponieważ mnie nie stać"

Coraz więcej osób otwarcie mówi, że ceny na polskim morzem często przewyższają te, jakie oferują zagraniczne kurorty. To sprawia, że wolą wsiąść w samolot i po kilku godzinach wylegiwać się tysiące kilometrów z dala od domu.

Od kilku lat latamy z rodziną do Egiptu, Turcji, Grecji. Jak kupimy wyjazd wcześniej albo upolujemy tzw. lasta. Wcale nie wychodzi drogo,a przynajmniej na pewno mam pogodę. Od dawna mówię otwarcie - nad polskie morze nie jeżdżę, bo mnie nie stać. Cena za drewniany, ciasny domek bez wyżywienia jest niekiedy porównywalna z opcją all inclusive za granicą

- mówi nam Michał, ojciec pięcioletniego Tymka i ośmioletniej Marysi. "A przecież nad morzem fortunę kosztuje jeszcze wyżywienie i liczne atrakcje. Nie da się dojść do plaży, żeby ominąć te lodziarnie, stragany z chińskimi zabawkami, gdzie ceny zwalają z nóg, serio. Ostatnio znajomy powiedział mi, ile wydał rok temu nad Bałtykiem, to wyszło na to, że ja w Turcji za ekstra wycieczkę wydałem 2 tys. zł mniej. Biedny mało się nie popłakał, jak to usłyszał" - dodaje.

Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Nawet Emiraty Arabskie popularniejsze niż Bałtyk

Jak podaje Europejska Komisja Podróży, Polacy ukochali sobie Hiszpanię, a szczególnie takie miasta jak Lloret de Mar czy Pineda de Mar na Costa Brava. Wiele osób jeździ też na Majorkę i Adeje na Teneryfie. Jeśli chodzi o Grecję, to króluje Korfu, Rodos, Zakhyntos i Kreta. Coraz więcej urlopowiczów stawia też w ostatnich latach na Cypr, a dokładniej Pafos, Chlorakas i Peyię. Następne na liście znalazły się Włochy, Malta, Madera i... Dubaj. Ostatnia z tych pozycji może zaskakiwać. Niegdyś Dubaj wydawał się bardzo drogim kierunkiem i niewielu było stać na taki wyjazd. A teraz okazuje się, że wycieczkę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich można kupić nawet za mniej niż 2 tys. zł. Wystarczy poszukać dobrych promocji.

Osobiście w Dubaju nie byliśmy, fakt zawsze wydawało mi się, że to drogi wyjazd, jednak obserwuję, że coraz więcej osób tam lata. W tym roku sobie odpuścimy, ale w przyszłym może akurat uda się upolować coś fajnego w dobrej cenie, fajnie by było

- relacjonuje Michał. Na pytanie, czy nie szuka "czegoś fajnego w dobrej cenie w Polsce" odpowiada: nie. "Jeździmy na krótkie wycieczki po kraju, gdzie zwiedzamy miasta, różne zabytki, bo warto wiedzieć, skąd się pochodzi i jaka jest historia ojczyzny. Na dłuższy urlop w kraju jednak nie zostajemy, szczególnie że nawet jak upolowałbym fajną ofertę, pozostaje jeszcze kwestia pogody, u nas jest ona bardzo niepewna. A jakbym miał zapłacić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy za wyjazd i nie miałbym okazji nawet poleżeć na plaży, to naprawdę bym się zirytował" - dodaje.

Czy uważasz, że wyjazd nad polskie morze jest kosztowny? Daj znać w komentarzach lub na edziecko@agora.pl.

Uratujmy szkołę Kiry w Polsce. Tej w Ukrainie już nie ma. Gazeta.pl i Ukrayina.pl są partnerami medialnymi zbiórki Fundacji PCPM na przetrwanie Centrum Edukacji dla kilkuset dzieci uciekających przed wojną. Wesprzyj na pcpm.org.pl/szkola

Więcej o: