1250 złotych dla ucznia na szkolną wycieczkę. Jest z tym jednak jeden problem. Chodzi o nauczycieli

Czy uczniowie mogą liczyć na wsparcie finansowe w kwestii szkolnych wycieczek? Jak się okazuje owszem, jest taka możliwość. A kto może z tego dofinansowania skorzystać i na jakich zasadach? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o tym świadczeniu.

Do wakacji zostały niespełna dwa tygodnie, które uczniowie spędzą jeszcze na nauce, ale nie tylko. Koniec roku szkolnego to w wielu szkołach również czas wycieczek - do kina, muzeów czy innych instytucji kultury. Jednak to wszystko kosztuje, a nie każdego rodzica stać, aby te koszty ponieść. Stąd obecny rząd chce wyjść naprzeciw ich potrzebom i uruchomi nowy program dofinansowania wycieczek szkolnych "Podróż z klasą". Jednak mimo to nauczyciele nie chcą korzystać z tego wsparcia. A dlaczego? I jakie są właściwie zasady korzystania z tego świadczenia? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu

Szkolne wycieczki mogą być za darmo. Jednak nauczyciele i tak nie chcą jeździć

Jak podaje serwis Infor.pl, choć możliwość podróżowania jest obecnie większa niż kiedykolwiek, to i tak zorganizowanie wycieczki szkolnej stanowi niemałe wyzwanie. I trudno się dziwić - ceny są bardzo wysokie, a nauczyciele słabo wynagradzani i zmuszeni do pracy w nadgodzinach. Stąd mimo wszystko nie organizują wycieczek klasowych w ramach nauki, a co najwyżej szkolne wyjazdy, w których biorą udział uczniowie z kilku klas jednocześnie. To nie podoba się rządowi, który chce to zmienić i stworzył nowe świadczenie właśnie dla uczniów. Dzięki temu wsparciu takie edukacyjne wyjazdy mogą być całkowicie za darmo, o ile spełnią pewne ściśle określone warunki. A jakie? Sprawdźcie w dalszej części tekstu. 

Dofinansowanie szkolnych wycieczek. Trzeba spełnić kilka warunków, aby skorzystać

W środę, 19 czerwca 2024 roku ruszy nabór wniosków do nowego programu "Podróż z klasą", który jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jak tłumaczy szefowa resortu edukacji, Barbara Nowacka, celem świadczenia jest umożliwienie i zachęcenie dzieci i młodzieży do obcowania z kulturą. Jednak aby móc skorzystać ze świadczenia, wycieczka musi spełniać kilka warunków. Są one następujące:

  • wyjazd musi trwać od dwóch do pięciu dni,
  • liczba uczestników wyniesie przynajmniej 10,
  • łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia to maksymalnie 250 złotych za dobę za jedną osobę,
  • obowiązek odwiedzenia instytucji kultury - w przypadku wycieczki dwudniowej - przynajmniej dwóch, a trzydniowej - trzech. Do wyboru są m.in. teatry, filharmonie, muzea czy centra naukowe.

Dopiero po spełnieniu tych wszystkich warunków można otrzymać dofinansowanie na taką wycieczkę klasową czy szkolną.

Czy dofinansowanie wycieczek szkolnych ma sens?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.