Co do zasady w okresie wakacyjnym każdy nauczyciel ma szansę skorzystać z dwóch form wsparcia finansowego, a ściślej rzecz biorąc, z tzw. wczasów pod gruszą i ze świadczenia urlopowego. A czym się one różną i komu konkretnie przysługują? I ile właściwie obecnie wynoszą? Sprawdźcie, co koniecznie trzeba wiedzieć o tych wakacyjnych dodatkach dla pedagogów.
Pierwszym ze świadczeń wakacyjnych, jakie przysługują nauczycielom, są tzw. wczasy pod gruszą. Jest to świadczenie wypłacane ze środków Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) i co za tym idzie, przyznawane na podstawie zapisów regulaminu ze szkolnych środków na cele socjalne. Przy czym, aby otrzymać środki w ramach wczasów pod gruszą, pedagog musi złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia. A ile właściwie ono wynosi? Jak podaje serwis Infor.pl, w 2024 roku stawki wczasów pod gruszą dla nauczycieli są następujące:
Jednak trzeba pamiętać, że zwykle to świadczenie jest jednak nieco niższe i zwykle wynosi od 300 do 1000 złotych.
Poza wczasami pod gruszą nauczyciele mogą skorzystać też jeszcze ze świadczenia urlopowego. Jest ono wypłacane również ze środków Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), ale automatycznie i każdemu pedagogowi, który został zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela. Stąd nie trzeba składać żadnego wniosku, aby je otrzymać. A ile wynosi to świadczenie urlopowe w 2024 roku? Jego kwota jest obliczana w następujący sposób:
Przy czym co do zasady świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł brutto i jest wypłacane raz w roku w okresie od czerwca do końca sierpnia danego roku kalendarzowego.