Ile wynoszą wczasy pod gruszą w 2024 roku? Nauczyciele dostaną dodatkowe pieniądze na wypoczynek

Komu i na jakich zasadach przysługują dodatkowe środki na wakacyjnych wypoczynek? Z tego świadczenia mogą skorzystać między innymi nauczyciele, ale nie wszyscy. A którzy konkretnie pedagodzy mogą? I ile właściwie wynoszą wczasy pod gruszą w 2024 roku? Zobaczcie sami.

Co do zasady w okresie wakacyjnym każdy nauczyciel ma szansę skorzystać z dwóch form wsparcia finansowego, a ściślej rzecz biorąc, z tzw. wczasów pod gruszą i ze świadczenia urlopowego. A czym się one różną i komu konkretnie przysługują? I ile właściwie obecnie wynoszą? Sprawdźcie, co koniecznie trzeba wiedzieć o tych wakacyjnych dodatkach dla pedagogów. 

Zobacz wideo

Wczasy pod gruszą. Komu przysługują? Konieczne jest złożenie wniosku o przyznanie

Pierwszym ze świadczeń wakacyjnych, jakie przysługują nauczycielom, są tzw. wczasy pod gruszą. Jest to świadczenie wypłacane ze środków Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) i co za tym idzie, przyznawane na podstawie zapisów regulaminu ze szkolnych środków na cele socjalne. Przy czym, aby otrzymać środki w ramach wczasów pod gruszą, pedagog musi złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia. A ile właściwie ono wynosi? Jak podaje serwis Infor.pl, w 2024 roku stawki wczasów pod gruszą dla nauczycieli są następujące:

  • 2417,14 zł - stawka standardowa,
  • 3222,86 zł - w przypadku pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

Jednak trzeba pamiętać, że zwykle to świadczenie jest jednak nieco niższe i zwykle wynosi od 300 do 1000 złotych. 

Świadczenie urlopowe 2024. Wczasy pod gruszą to niejedyne świadczenie dla nauczycieli

Poza wczasami pod gruszą nauczyciele mogą skorzystać też jeszcze ze świadczenia urlopowego. Jest ono wypłacane również ze środków Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), ale automatycznie i każdemu pedagogowi, który został zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela. Stąd nie trzeba składać żadnego wniosku, aby je otrzymać. A ile wynosi to świadczenie urlopowe w 2024 roku? Jego kwota jest obliczana w następujący sposób: 

  • dla nauczyciela pracującego w pełnym wymiarze - kwota odpisu x liczba przepracowanych miesięcy/12,
  • dla pedagoga zatrudnionego na część etatu - (kwota odpisu: 12 miesięcy) x liczba przepracowanych miesięcy x wymiar etatu.

Przy czym co do zasady świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł brutto i jest wypłacane raz w roku w okresie od czerwca do końca sierpnia danego roku kalendarzowego. 

Czy świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą to dobry pomysł?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.