Od 3 lat nikt nie nazwał tak dziecka. Imię budziło lęk w każdym graczu teleturniejów

To imię dla dziewczynki nigdy nie było popularne. Pochodzi od męskiego imienia, które wywodzi się z języka staropolskiego. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w XVI wieku, a spopularyzowane i upowszechnione zostało pod koniec XVII wieku, po przyjeździe do Polski Marysieńki, żony króla Jana III Sobieskiego. Dziś kojarzy się wielu z prowadzącą z teleturnieju "Najsłabsze ogniowo", która znana jest z ciętych ripost.

Kazimiera, bo o tym imieniu mowa, to imię, które przez współczesnym rodziców zostało praktycznie zapomniane. Czy powróci? Od trzech lat nie zostało nadane żadnej nowo narodzonej dziewczynce. Jeśli chodzi o jego historię i pochodzenie, to wzięło się od męskiej formy imienia Kazimierz. Na naszych ziemiach stało się bardziej popularne dopiero w XVII wieku wraz z przyjazdem Marii Kazimiery (Marysieńki Sobieskiej) do Polski.

Obecnie jest spotykane głównie wśród osób ze starszego pokolenia. Młodszym kojarzy się głównie z Kazimierą Szczuką - feministką, aktywistką i wyjątkowo barwną osobowością telewizyjną, która swoją szeroką popularność zawdzięcza roli prowadzącej teleturniej "Najsłabsze ogniwo". To właśnie tam dawała popis ciętym i bezkompromisowym ripostom i komentarzom. Uczestnicy najbardziej obawiali się właśnie jej bezpardonowych komentarzy, gdy nie popisali się wiedzą. 

Zobacz wideo

Kazimiera wzięła się od Kazika

Kazimiera to imię żeńskie, które jest odpowiednikiem znanego i popularnego (nawet obecnie) imienia Kazimierz. W średniowieczu nie występowało, pojawiło się dopiero w okolicy XVI wieku, a rozpowszechnione zostało za sprawą żony króla Jana III Sobieskiego – Marii Kazimiery. Etymolodzy i językoznawcy nie są jednak do końca pewni, co owo imię oznacza. "Jest to dwuczłonowe imię słowiańskie, zawierające w pierwszym członie temat czasownikowy kazi- 'kazić, niszczyć', a w drugim rzeczownik -mir 'pokój'" – podaje portal deon.pl.

Inni natomiast są zdania, że imię Kaźmierz oznacza "zwycięskiego pana", zatem i tłumaczenie Kazimiery może brzmieć podobnie.

Oprócz Kazimiery Szczuki i Marysieńki Sobieskiej to imię nosiły także:

  • Kazimiera Zawistowska - poetka polska
  • Urszula Kazimiera Bartkiewicz: polska klawesynistka
  • Kazimiera Iłłakowiczówna: polska poetka
  • Kazimiera Zawiślak - profesora nauk rolniczych
  • Kazimiera Utrata: polska aktorka.

Kazimiera, czyli silna, odważna i silnie stąpająca po ziemi kobieta

Kazimiera to osoba, do której najbardziej pasuje określenie: "Sama sobie sterem, żeglarzem, okrętem". Jest odważna, silna, zaborcza, trochę egoistyczna. Zna swoją wartość i nigdy nie pozwala umniejszać sobie i swoim dokonaniom. Jest bardzo pozytywna i pewna siebie. W dużej mierze kieruje się intuicją, która nigdy ją nie zawodzi. "Są to osoby, które nie boją się wyzwań i są w stanie osiągnąć wiele w życiu. Są one również bardzo przywiązane do swoich bliskich i szanują tradycje" – podaje portal jakiemie.pl.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są Kazia, Kazimierka, Kaźka, Kazka, Kaziunia, Kaziulka, Kazinka, Kazinka, Kazeczka, Kazunia. Kazimiera imieniny obchodzi 19 grudnia, 4 marca, 21 sierpnia.

Czy podobają Ci się imiona, które były modne i popularne w ubiegłym stuleciu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.