• Link został skopiowany

Te imiona mogą zniknąć w 2025 roku. Nikt już nie chce nadać je dzieciom?

Moda kołem się toczy. Tyczy się to nie tylko ubrań, czy dodatków, ale także i imion. Okazuje się, że niektóre imiona, chociaż niegdyś uchodzące za modne i popularne, mogą na dobre zniknąć z list imion nadanych dzieciom w 2025 roku. Już teraz uchodzą za rzadkie i mało spotykane. Czy odejdą do lamusa na dobre?
imię dla dziecka
Halfpoint / Getty Images/istock.com

Wybór imienia to bardzo ważna kwestia, nie tylko dla dziecka, ale i dla jego rodziców. Toteż nic dziwnego, że szukają oni wyjątkowych i pięknych imion. Od lat obecnie królują Zosie, Zuzie i Hanie, a wśród chłopców popularnymi imionami są: Antek, Filip czy Staś. Okazuje się jednak, że z listy imion nadawanych dzieciom może na dobre zniknąć pewna grupa tych, które jeszcze do niedawna cieszyły się względnym zainteresowaniem. Zatem jakich imion możemy nie zobaczyć w 2025 roku?

Zobacz wideo

Te imiona odchodzą do lamusa. Czy powrócą?

Baza imion nadawanych w Polsce dostępna jest na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. To prawdziwa skarbnica wiedzy, z której możemy wyciągnąć pewne wnioski. Znajdziemy tam przecież nie tylko imiona najczęściej nadawane i najpopularniejsze, lecz także nadawane najrzadziej, które jak wielu prorokuje, mogą na dobre odejść do lamusa już w przyszłym roku.

Zatem o jakich imionach możemy już nie usłyszeć w przyszłym roku? Jeśli chodzi o dziewczynki i chłopców, tu lista jest długa. Ministerstwo Cyfryzacji podaje na swojej stronie imiona, które w 2023 roku były wybrane przez rodziców i nadane dziecku tylko dwa razy. Danych za ten rok jeszcze nie mamy, ale wiele wskazuje na to, że część z tych imion może odejść do lamusa na dobre. Oto przykłady.

Najrzadsze imiona nadane chłopcom:

Yaqub, Czarek, Arek, Samson, Jurand, Riccardo, Lewko, Dragomir, Stanislas, Salwin, Sigsten, Luciano, Onufry, Seth, Teodoro, Daniło, Lotar, Anatolii, Maksimilian, Zawisza, Oktawiusz, Gerald, Sandro, Joszko, Walter, Toma, Ernesto, Lucian, Milano, Théo, Sani, Tymek, Lewi, Majkel, Daminik, Bożydar, Vitali, Zack, Cosmo, Orion, Walentino, Oktavian, Przemek, Kristofer, Hunter, Leonel, Cameron, Klimek, Mathias, Ioane, Florenty, Angel, Elisei, Jon, Flavio, Deyan, Szarbel.

Najrzadsze imiona nadane dziewczynkom:

Annika, Hafsa, Kleopatra, Mirabela, Goja, Jaśmin, Hailey, Ema, Eden, Jarosława, Mary, Dakota, Cassandra, Cloe, Leanna, Valentyna, Polianna, Anna-Mariia, Petra, Nada, Iwanna, Aleksa, Aneliya, Kordelia, Dziyana, Silvia, Carolina, Liv, Noelle, Luciana, Milaniia, Klarysa, Roxana, Józefa, Rozanna, Neonila, Serafina, Hanifa, Elya, Emilly, Madlen, Léa, May, Caroline, Jaga, Selina, Tekla, Aryna, Yasmeen, Lillian, Ignacja, Azra, Charlotta, Gianna, Latika, Larissa.

Pełna lista znajduje się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Każde imię jest piękne i wyjątkowe

Bez względu na to, czy obecnie jedno z imion uchodzi za modne i popularne, a inne nie, należy pamiętać, że jednym z podstawowych kryteriów nie jest to, co myślą o nim inni. To rodzice wybierają imię, które im się podoba, kierując się głównie własnymi upodobaniami. W Polsce nie istnieje również lista imion zakazanych, więc teoretycznie można nadać dziecku każde dowolne imię, mając na uwadze, że nie powinno być ono ani obraźliwe, ani wulgarne, ani powodujące śmieszność. W przeciwnym razie wniosek o nadanie imienia zostanie odrzucony przez kierownika USC i wtedy rodzice zostaną poproszeni o wybór innego, zgodnego z wytycznymi Rady Języka Polskiego.

Więcej o: