Nowe zasady w przedszkolach. Władze będą karać nieuważnych grzywną. 1000 złotych kary lub więcej

Czy dyrekcja przedszkola może zostać ukarana grzywną w wysokości nawet 1000 złotych? Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe. A za co konkretnie władze będą karać po 15 sierpnia? Za niedopełnienie tego jednego obowiązku.

Co do zasady każda szkoła i przedszkole ma zapewnić uczniom bezpieczeństwo. Jednak od 15 lutego 2024 roku weszło pod tym względem nowe prawo, które nakazuje placówkom edukacyjnym wprowadzić standardy ochrony małoletnich. Mają na to czas do 15 sierpnia bieżącego roku, a po tym terminie organy nadzorcze mają prawo nałożyć karę na taką szkołę czy przedszkole. A jaką i za co konkretnie? Wyjaśniamy zawiłości prawne.

Zobacz wideo

Nowe zasady w przedszkolach od 15 sierpnia. Dyrektorzy będą mieli nowe obowiązki

Jak podaje serwis Infor.pl, od 15 sierpnia wszystkie szkoły i przedszkola będą miały nowe obowiązki. Zgodnie z ustawą z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym każda placówka musi wdrożyć następujące działania:

  • wprowadzić szczegółowe procedury, regulaminy postępowania, działania, interweniowania oraz profilaktyki,
  • skutecznie zapoznać z treścią i sposobami wdrażania powyższych działań tych, których one dotyczą.

I co za tym idzie, dyrekcja będzie miała obowiązek weryfikacji każdego kandydata do pracy z dziećmi w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS). Przy czym weryfikacja jest nieobowiązkowa w przypadku, gdy zatrudniany jest członek rodziny małoletniego lub osoba osobiście znana rodzinie (opiekunom prawnym) dziecka.

Nowe zasady w przedszkolach od 15 sierpnia. Za to władze będą mogły nałożyć kary

Polskie prawo dopuszcza dwie kary za niedostosowanie się do nowych przepisów - grzywnę i karę pozbawienia wolności. Są one wymierzane za następujące działania:

  • grzywna w wysokości 1000 złotych (lub więcej) - za niewprowadzenie standardów ochrony małoletnich, tzn. procedur, regulaminów postępowania czy profilaktyki,
  • kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności - za zatrudnienie osoby, która: widnieje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym, została prawomocnie skazana w Polsce lub w innym państwie za przestępstwo na tle seksualnym, a także widnieje w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.

Przy czym za zatrudnienie osoby widniejącej w Rejestrze dyrekcja placówki ma również obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie do 30 tysięcy złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.