Mykoplazma zaatakowała dzieci na szkolnej wycieczce. Rodzice groźną bakterię mogą pomylić z grypą

Uczniowie szkoły podstawowej w Wyszynie pojechali na wycieczkę, z której część dzieci wróciła chora. Na co? Jak się okazało, było to zakażenie mykoplazmą, która często bywa mylona z grypą. A czym się różnią te choroby? I jak leczyć mykoplazmę? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o tej groźnej chorobie.

Co dziecko może przywieść ze sobą ze szkolnej wycieczki? Radosne wspomnienia? Zdjęcia? Pamiątki? To też, ale również chorobę. Na przykład mykoplazmę. A co to takiego? Mykoplazmy to najmniejsze znane bakterie, które wywołują atypowe zapalenie płuc u dzieci, jak również zapalenie cewki moczowej, a u bydła zarazę płucną. Co gorsza, zakażenie mykoplazmą łatwo pomylić ze zwykłą grypą, co może się źle skończyć. A po czym można odróżnić te dwie choroby? I jak wygląda leczenie zakażenia mykoplazmą? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo

Dzieci zaraziły się mykoplazmą na wycieczce szkolnej. Objawy przypominają grypę

Jak podaje serwis Medonet.pl, do zakażenia mykoplazmą doszło podczas zielonej szkoły, w której brali udział uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wyszynie (województwo mazowieckie). Podczas pięciodniowej wycieczki dzieci były zdrowe, tylko jeden chłopiec kaszlał. I jak się później okazało, był chory na mykoplazmę, którą zaraził też inne dzieci. Na początku rodzice myśleli, że to alergia bądź zwykła grypa, ale po tym, jak kilkoro dzieci trafiło do szpitala, już wiedzieli, że to mykoplazma. A czym się objawia zakażenie tą bakterią? Oto najważniejsze objawy:

  • ogólne osłabienie organizmu,
  • bóle mięśniowe,
  • ból i zaczerwienienie gardła,
  • gorączka,
  • kaszel (plwocina ma biały kolor),
  • ból głowy,
  • silny ból ucha (w przypadku pęcherzowego zapalenia błony bębenkowej).

Stąd często mykoplazma bywa mylona z grypą, choć nie ma z nią nic wspólnego i jest od niej poważniejsza. Dlatego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie choroby.

Mykoplazma na szkolnej wycieczce. Jak leczyć zakażenie tą groźną bakterią?

Objawy zakażenia mykoplazmą są podobne do grypy, a jakby tego było mało, to jej zdiagnozowanie też jest kłopotliwe. Wszystko przez to, że jest właściwie nie od odróżnienia od innych wirusów. Jednak mimo w zdiagnozowaniu mykoplazmy pomocne są badania obrazowe, m.in. prześwietlenie płuc, gdzie można zobaczyć stan płuc. Co ciekawe, nie zaleca się badań krwi z oznaczeniem przeciwciał skierowanych przeciwko bakteriom Mycoplasma pneumoniae, ponieważ ta bakteria rozwija się bardzo wolno i jej hodowla laboratoryjna też długo trwa. A jak leczyć zakażenie mykoplazmą? Przede wszystkim konieczna jest antybiotykoterapia, czasem również podaje się leki łagodzące objawy choroby, ważny jest też sen. Przy czym leczenie choroby trwa zwykle dwa - trzy tygodnie, ale nie oznacza to całkowitego usunięcia bakterii z organizmu. 

Więcej o: