W jakim wieku można wysłać dziecko samo do sklepu? "To nie powinno budzić żadnej sensacji"

Wiele zależy od tego, jak daleko sklep jest oddalony od domu i jaką drogę musi przebyć malec. Ruchliwe skrzyżowanie? Brak przejścia dla pieszych? Niebezpieczna okolica? Rodzice muszą się kierować nie tylko zdrowym rozsądkiem, ale i przepisami prawa.

"Kiedy miałem sześć lat, chodziłem po zakupy i nikt nie widział w tym problemu. Teraz mamy ośmiolatków, a nawet starszych dzieci za nic w świecie nie wysłałyby ich samodzielnie po bułki" - mówi w rozmowie z eDziecko Darek (nazwisko do wiadomości redakcji), tata pięcioletnich bliźniaków. "Moja żona należy do takich mam" - śmieje się. Wyjaśnia, że stara się wychowywać dzieci tak, żeby były samodzielne i zaradne. "To przecież dla ich dobra. Bezpieczeństwo - oczywiście jest ważne, ale nie można z dzieci robić oferm" - dodaje

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

W jakim wieku można wysłać dziecko do sklepu?

Na pytanie: "W jakim wieku dziecko może samo iść do sklepu?" odpowiada w jednym ze swoich postów na Facebooku prawniczka Agata Dawidowska, która prowadzi tam konto o nazwie Prawa Małego Człowieka. "Jako rodzice mamy obowiązek sprawowania opieki nad dzieckiem [art. 95 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego], czyli dbać o jego bezpieczeństwo i interesy. Mamy obowiązek dbania o wychowanie i rozwój dziecka [Konwencja o prawach dziecka]. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym [art. 43] dziecko może samo korzystać z drogi od wieku 7 lat" - wyjaśnia i dodaje, że dziecko, które ma mniej niż 7 lat, musi korzystać z drogi pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat.

Prawniczka dodaje też, że zgodnie z kodeksem wykroczeń [art. 89] jeśli osoba mająca obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do jego przebywania na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze. "Wobec tego – idący drogą po bułki siedmiolatek nie powinien budzić żadnej sensacji. Nawet czterolatek idący za rękę z dziesięciolatkiem nadal jest całkowicie ok!" - mówi Agata Dawidowska.

Dziecko nie powinno mieć problemów w sklepie

W dalszej części swojego posta prawniczka wyjaśnia: "W sklepie również siedmiolatek nie powinien mieć problemów. Może zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego (np. kupno bułek) i jeśli nikt naszej pociechy nie oszuka rażąco na tych bułkach, to także wszystko jest prawnie ok! [art. 14 § 2 kodeksu cywilnego]."

W jakim wieku dziecko może samo zostać w domu?

Najczęściej, rozważając wiek dziecka, które ma samo zostać w domu, przywołuje się Kodeks wykroczeń, a konkretnie jego art.106: "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany". Wiele zależy jednak od samego dziecka, a to, czy pozostawienie go bez opieki, nawet gdy ma więcej niż siedem lat, pozostaje do oceny rodziców lub opiekunów. 

W jakim wieku można zostawić dziecko samo w domu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.