W niektórych krajach rodzice nie mają dowolności jeśli chodzi o wybór imienia dla dziecka. Muszą oni przestrzegać surowych przepisów dotyczących nadawania imion, które zostały wprowadzone po tym, jak niektórzy usilnie próbowali nazwać dziecko Adolfem Hilterem, Mesjaszem, czy Diabłem. Co jeszcze znalazło się na liście?
Nadanie imienia dziecku to wyjątkowy moment w życiu każdego rodzica - ale nie oznacza to, że nie wiąże się to z wyzwaniami. Jest wiele rzeczy, które rodzic musi rozważyć przed jego wyborem - na przykład to, jak wpłynie ono na dziecko w późniejszym życiu i czy ma jakieś niepożądane konotacje. W Polskim prawie nie ma listy imion zakazanych, ale to nie oznacza, że mamy tu pełną dowolność. Jeśli imię jest obraźliwe, wulgarne, czy powodujące śmieszność – zostanie odrzucone przez pracownika Urzędu Stanu Cywilnego. Urzędnik wtedy poprosi rodziców o wybór innego imienia, powołując się na wytyczne stworzone przez specjalistów z Rady Języka Polskiego.
A jak to wygląda w innych krajach? W oświadczeniu US Birth Certificate (odpowiednika polskiego USC) czytamy: "W USA mają nieco luźne przepisy dotyczące nadawania imion, nadal istnieje pewna grupa, których nie wolno używać jeśli chodzi o dzieci. Chociaż różnią się one w zależności od stanu, posiadanie cyfry w imieniu jest w większości przypadków niedozwolone. Dodatkowo niektóre stany ograniczają również liczbę znaków, których można użyć, zakazują użycia piktogramów, obsceniczności, obcych znaków, symboli, emotikonów lub jakiegokolwiek obraźliwego języka. Niektóre stany zabraniają również używania akcentów i / lub liter innych niż angielskie, co często wynika z niezdolności ich systemów informatycznych do przetwarzania ważnych zapisów zawierających te znaki".
Jak podaje angielskojęzyczny portal mirror.co.uk w Stanach Zjednoczonych istnieje specjalna lista imion zakazanych, które co ciekawe, niektórzy z rodziców czasem próbują nadać swojemu dziecku. Są to:
Stany Zjednoczone nie są jedynym krajem na świecie, który stworzył specjalną listę imion dla dzieci, których nadać nie można. W ślad za tym krajem poszła np. Wielka Brytania, Nowa Zelandia, czy Chiny. Oto lista krajów i imion, których nie wolno nadać dzieciom: