W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu? Wielu rodziców nie zna przepisów, co grozi surową karą

Kiedy dziecko można zostawić w domu bez opieki osoby dorosłej? Gdy ma pięć lat? Sześć? Siedem? A może jeszcze więcej? Wiele osób wciąż nie zna polskiego prawa, które konkretnie określa wiek dziecka, które może zostać samo w domu. A warto się z nim zapoznać, bo konsekwencje mogą być opłakane.

Co do zasady dzieci zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej - rodziców, opiekunów prawnych, nauczycieli, czy choćby niani. Jednak czasem zdarza się, że mama i tata muszą nagle wyjść z domu, a przy tym nie mogą ani zabrać pociechy ze sobą i nie mają jak znaleźć mu innej opieki. I co wtedy? Bywa, że zostawiają szkraba samego w domu, ale czy na pewno mogą? To zależy od wielu malucha, ale nie tylko. 

Zobacz wideo

Kiedy rodzice mogą zostawić dziecko samo w domu? Prawo mówi o tym jasno

Wprawdzie nie ma nigdzie zapisu o tym, kiedy konkretnie można zostawić dziecko samo w domu, ale na pewno musi mieć ono przynajmniej siedem lat. Wynika to z artykułu 24. Kodeksu Wykroczeń - "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany". Za takie zaniedbanie rodzicowi (opiekunowi prawnemu) dziecka grozi mandat w wysokości od 20 do 5000 złotych. Przy czym w przypadku dziecka, które ma ukończone siedem lub więcej lat, trzeba też pamiętać, że musi ono "potrafić rozpoznać bądź obronić się przed niebezpieczeństwem", inaczej zostawienie go bez opieki osoby dorosłej mimo wszystko może się skończyć źle. 

Dziecko zostaje samo w domu? O tym również rodzice muszą pamiętać

Poza ukończeniem przez szkraba przynajmniej siedmiu lat rodzice muszą wziąć pod uwagę jeszcze dwie inne rzeczy, nim zostawią dziecko samo w domu. Są to charakter, zaradność i samodzielność. Wiadomo bowiem nie od dziś, że wiele dzieci mimo wieku strach zostawić bez nadzoru, a z kolei inne, nawet młodsze świetnie sobie wówczas poradzi. Jak podaje serwis GS24.pl, rodzice muszą też wziąć pod uwagę to, co dziecko potrafi zrobić - czy wie, czego mu bezwzględnie nie wolno robić i to respektuje, a także, czy wie, co zrobić, gdyby się coś stało. Co więcej, warto też się zabezpieczyć i na przykład przed wyjściem z domu pochować zapalniczki, zapałki czy noże. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.