Szkoła. Do kiedy jest wystawianie ocen w roku szkolnym 2023/2024? Dni można już policzyć na palcach

Rok szkolny nieubłaganie zbliża się do końca, ale zanim uczniowie będą mogli cieszyć się wakacjami, muszą jeszcze mieć wystawione oceny. A do kiedy nauczyciele mają czas, aby to zrobić?

Oficjalne zakończenie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się w piątek, 21 czerwca. Stąd już teraz trwa wystawianie ocen końcoworocznych, a kiedy się zakończy? Termin wbrew pozorom jest bardzo bliski i uczniowie, którzy chcą coś poprawić, mają na to naprawdę niewiele czasu i muszą się pospieszyć, aby podnieść sobie średnią.

Zobacz wideo Marcin Józefaciuk o braku prac domowych: Nie zgadzam się. Poseł ma jedno "ale"

Wystawianie ocen za rok szkolny 2023/2024. Zostało już naprawdę niewiele czasu

Przed końcem roku szkolnego nauczyciele najpierw wystawiają propozycje ocen (w tym zagrożenia), a dopiero potem oficjalne stopnie końcoworoczne. A do kiedy mogą to zrobić? Jak podaje serwis Infor.pl, co do zasady propozycje ocen muszą być znane na około miesiąc przed ich oficjalnym wystawieniem, aby dać uczniom czas na ewentualne poprawy, a oficjalne stopnie na około dwa tygodnie przed radą klasyfikacyjną, która z kolei odbywa się zwykle na około dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego. Przy czym każda szkoła indywidualnie ustala termin zarówno rady, jak i wystawienia ocen, jednakże w tym roku zwykle stopnie będą już wystawione co do zasady do 10 czerwca. A jeśli weźmiemy pod uwagę nadchodzący długi weekend czerwcowy, to uczniom na poprawy został tylko tydzień, więc muszą się naprawdę spieszyć. 

Wystawianie ocen za rok szkolny 2023/2024. Jak można podnieść sobie średnią?

Do oficjalnego wystawienia ocen zostało już niewiele czasu, więc uczniowie kombinują, co zrobić, aby podnieść sobie średnią. Co mogą zrobić? Przede wszystkim spróbować poprawić stopnie bieżące z takich aktywności jak sprawdziany czy odpowiedzi ustne, które poszły im słabiej. U niektórych nauczycieli można też zgłosić się do dodatkowych zadań, np. referatów czy prezentacji. Co więcej, warto postarać się też o jak najwyższą ocenę z religii bądź etyki, bo również wlicza się do średniej i może ją podnieść. A przede wszystkim warto chodzić na lekcje do samego końca, bo za opuszczanie można również ponieść konsekwencje.

Czy powinna być możliwość poprawiania każdej oceny?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.