Andrzej Wrona zapomniał zarejestrować dziecko. "Ktoś obcy wybrał imię dziecka?"

Emocje związane z narodzinami dziecka tak mocno pochłonęły ojca, że zapomniał zarejestrować swoją córkę w Urzędzie Stanu Cywilnego. Rodzic obudził się w środku nocy, sądząc, że przegapił właśnie ważny termin. "Bałem się, że jest na to tydzień" - przyznał Andrzej Wrona, który na InstaStories poskarżył się na swoje gapiostwo.

Zgłoszenie narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego to obowiązek każdego rodzica. Najczęściej robią to ojcowie, kiedy matki przebywają jeszcze w szpitalu wraz z nowo narodzonymi pociechami. Rejestrację dziecka można zrobić elektronicznie, bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze dnia i nocy. Wiele osób wybiera jednak tradycyjne rozwiązania i udaje się do urzędu osobiście. Choć wydawać się może, że to tylko zwykła formalność, to w rzeczywistości stres i emocje związane z narodzinami dziecka sprawiają, że o wielu rzeczach się zwyczajnie zapomina. Tak było także w przypadku Andrzeja Wrony, który o swojej niezręcznej sytuacji opowiedział na Instagramie. To tylko potwierdza, że nie jest to taki prosty obowiązek do wykonania.

Zobacz wideo

Andrzej Wrona zapomniał o zarejestrowaniu córki? "Teraz mi to przyszło do głowy"

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona niedawno powitali na świecie swoją drugą córkę, której dali na imię Jaśmina. Szczęśliwa rodzina jest już w komplecie i cieszy się pierwszymi wspólnymi chwilami. Ostatnio jednak ich spokój niespodziewanie zakłóciła pewna formalność. Siatkarz w środku nocy przypomniał sobie, że nie zarejestrował córki w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wówczas szybko wszedł do sieci, aby dokonać formalności, ale na szczęście okazało się, że ma na to nie 7 a 21 dni. Fakt ten napędził Wronie niezłego strachu, szczególnie że był przekonany, iż na zgłoszenie urodzenia latorośli ma jedynie tydzień. Na szczęście się mylił, a ku przestrodze, o całej sytuacji napisał na swoim Instagramie, gdzie zapytał fanów, co by było, gdyby spóźnił się z rejestracją córki.

"O tym też sobie w środku nocy przypomniałem. Bałem się, że jest na to tydzień, ale jednak 21 dni" - napisał na InstaStories Andrzej, uwieczniając ten moment w sieci. Przy okazji się pochwalił, że od razu zarejestrował córkę przez tnternet za pomocą profilu zaufanego.

W sumie to się zastanawiam, teraz mi to przyszło do głowy, że jest ten limit 21 dni, i jeżeli się nie zdąży, to wtedy chyba położna, która odbierała dziecko albo ktoś ze szpitala ma prawo zarejestrować dziecko i wybrać imię 

- dodał Wrona. 

Andrzej Wrona wystraszył się, że nie zarejestrował córki.Andrzej Wrona wystraszył się, że nie zarejestrował córki. Fot. instagram.com/w_kracze

Andrzej Wrona wystraszył się, że nie zarejestrował córki.Andrzej Wrona wystraszył się, że nie zarejestrował córki. Fot. instagram.com/w_kracze

Andrzej Wrona wystraszył się, że nie zarejestrował córki.Andrzej Wrona wystraszył się, że nie zarejestrował córki. Fot. instagram.com/w_kracze

Jak zgłosić urodzenie dziecka?

Urodzenie dziecka to nie tylko duża zmiana w życiu rodziny, lecz także szereg formalności do spełnienia. Jedną z nich jest zgłoszenie dziecka do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie otrzyma ono numer PESEL. 

Zgłoszenie urodzenia dziecka może dokonać matka lub ojciec, którzy mają pełną zdolność do czynności prawnych. Istotne jest, że zgłosić można tylko dziecko urodzone w Polsce i trzeba to zrobić w ciągu 21 dni od dnia urodzenia. Można to zrobić bezpośrednio w urzędzie lub przez e-PUAP. Sporządzenie aktu urodzenia jest zwolnione z opłaty skarbowej. Pierwszy odpis aktu urodzenia jest bezpłatny. Opłata za kolejne wynosi: 22 zł za odpis skrócony, 33 zł za odpis zupełny.

Przepisy jasno określają, że jeśli rodzice nie zarejestrują dziecka w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia, kierownik USC sam wybierze imię dla dziecka i zarejestruje jego urodzenie. Spóźnialscy rodzice mogą się więc zdziwić, gdy kiedyś spojrzą w dokumenty swojej pociechy, a tam będzie widniało inne imię niż wybrali. Warto zatem o tym pamiętać, aby nie przegapić terminu. 

Czy rejestrowanie urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego to obowiązek ojca?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.