Papież Franciszek kanonizuje nastolatka. Carlo Acutis będzie "pierwszym świętym milenialsem"

Ile trzeba mieć lat, aby zostać uznanym za świętego? Jak się okazuje, można nawet być nastoletnim chłopcem, aby dostąpić tego zaszczytu. Decyzją papieża będzie tak w przypadku Carlo Acutisa, który przysłużył się Kościołowi między innymi poprzez współczesną technologię.

Dla osób wierzących bycie beatyfikowanym, a już szczególnie kanonizowanym, to ogromny zaszczyt - i nic dziwnego! Jak podaje serwis Ministranci.pl, oznacza to bycie błogosławionym bądź świętym, a co za tym idzie, otaczanym kultem przez wiernych Kościoła Katolickiego. Jednakże, aby zostać tak odznaczonym, trzeba prowadzić naprawdę pobożne życie i mieć zasługi wobec Kościoła Katolickiego i osób wierzących. Takie właśnie miało być życie 15-letniego włoskiego nastolatka, Carlo Acutisa, którego nowojorski "Times" okrzyknął już "pierwszym świętym milenialsem". Właśnie bowiem ogłoszono, że papież Franciszek wyraził  zgodę na kanonizację chłopca.

Zobacz wideo

15-letni Carlo Acutis zostanie kanonizowany. Za życia był nie tylko bardzo pobożny

Jak podaje serwis Gość Niedzielny.pl, Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 r. w Londynie, a zmarł 12 października 2006 r. w Monzie (Włochy) z powodu ostrej białaczki szpikowej. Miał wówczas nieco ponad 15 lat. A czego dokonał? Przede wszystkim od najmłodszych lat był bardzo pobożny i codziennie odmawiał różaniec, a do komunii przystąpił, gdy miał tylko siedem lat, bo bardzo tego pragnął (reguluje to tzw. kazus Jana Pawła II). Jednak przy tym był zwykłym chłopcem - lubił grać w piłkę nożną, uwielbiał zwierzęta (miał psy, koty i rybki) i fascynowała go technologia, a zwłaszcza komputery. Dzięki temu ostatniemu zamiłowaniu stworzył strony internetowe dla parafii i różnych projektów, mi.n. wolontariatu prowadzonego przez Instytut Leona XIII, a także wystawy multimedialne, z których najbardziej znana jest ta o cudach eucharystycznych. Poza tym pomagał młodszym kolegom w nauce oraz wspierał imigrantów, których spotkał w Mediolanie. 

 

15-letni Carlo Acutis zostanie kanonizowany. Ten proces rozpoczął się już dawno

Proces beatyfikacji Carla Acutisa zaczął się w 2013 roku w mediolańskiej diecezji. 5 lipca 2018 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 roku cud uzdrowienia za jego wstawiennictwem brazylijskiego dziecka. To pozwoliło go beatyfikować (czyli uznać za świętego, ale z ograniczoną możliwością kultu). Wiadomo już, że zostanie kanonizowany, czyli uznany za świętego dla całego Kościoła. Wspomnienie liturgiczne Carla Acutisa jest obchodzone 12 października, a on sam jest nazywany patronem internetu i Światowych Dni Młodzieży.

Co sądzisz o kanonizowaniu nastolatka?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.