Dziś to samodzielne imię, kiedyś było tylko zdrobnieniem od Anny. Nazwano tak 60 dziewczynek

To imię dla dziewczynki nie jest popularne, ani też nigdy nie znajdowało się na szczytach rankingów. Prawdopodobnie wzięło się z języka hiszpańskiego, kiedyś było właśnie zdrobnieniem imienia Anna (hiszp. Ana). Istnieje też teza, że to wyjątkowe imię jest też skróconą formą Juanity - hiszpańskiego odpowiednika Joanny.

Anita, bo o tym imieniu mowa, to imię, które nigdy nie znalazło się na listach tych najpopularniejszych, chociaż z drugiej strony – do najrzadszych propozycji mu równie daleko. Anita to imię z wielowiekową tradycją. Jego pochodzenie sięga starożytnej Grecji, mowa o niej w religii irańskiej, ale najczęściej powtarzaną teorią jest ta, że imię to wzięło się od hiszpańskiego zdrobnienia imienia Anna.

Zobacz wideo

Anita – imię piękne i na pewno oryginalne

Anita to imię dla dziewczynki, którego korzeni możemy doszukiwać się w bardzo odległych czasach. Jego pochodzenie sięga starożytnej Grecji, gdzie oznaczało „dziewczynę z wiecznością". Pojawiło się także w starodawnej religii irańskiej – jako imię jednej z bogiń. Anita jest krótką formą Anahity, bogini wody, płodności i porządku społecznego. Imię Anahita wzięła od mitycznej rzeki.

To nie jedyna wersja, bo wśród wielu etymologów i językoznawców najpopularniejszą teoria jest ta, która mówi, że imię Anita powstało z hiszpańskiej zdrobniałej formy imienia Anna (hiszp. Ana). Miało ono być też skróconą formą Juanity – hiszpańskiego odpowiednika Joanny. Czy jest popularne dziś? Niekoniecznie. W 2023 roku nadane zostało 60 razy. Może kolejne lata przyniosą zmiany?

Anita, czyli imię dla energicznej i odważnej kobiety

Anita to wyjątkowe i na pewno oryginalne imię, które kojarzy się z kobietami o niezwykłej charyzmie i temperamencie. "Osoby o tym imieniu są zazwyczaj energiczne, odważne i pełne wiary w siebie. Są to ludzie, którzy lubią działać i są bardzo ambitni. Są to osoby, które podejmują wyzwania i lubią wyznaczać sobie cele. Są to również ludzie, którzy są bardzo wrażliwi i troskliwi w stosunku do innych. Mają one również silną wiarę w Boga i są wierni swoim przekonaniom" - podaje portal jakiemie.pl.

Anita imieniny obchodzi 24 sierpnia, 6 listopada, 17 sierpnia. A co ze zdrobnieniami? Są równie urocze, co samo imię. Te najpopularniejsze to: Ana, Ani, Anicia, Aniciak, Aninia, Anis, Anisia, Anisiek, Anit, Aniteczka, Anitek, Anitka, Anitt, Anitulka, Anitunia, Anitus, Anituś, Aniulka, Aniutek, Aniś.

Czy imię, które nosisz podoba Ci się?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.