Rodzicom uczniów przysługuje więcej niż tylko 300 zł na "dobry start". Z wnioskiem trzeba się spieszyć

Z jakiego wsparcia finansowego mogą skorzystać uczniowie? Wbrew pozorom nie tylko z 300 plus. W sumie można zyskać nawet 1500 złotych. Tylko trzeba się pospieszyć z dopełnieniem formalności. A co to za świadczenia? I do kiedy trzeba złożyć wniosek? Wyjaśniamy.

Obecny rok szkolny zbliża do końca, ale już teraz wielu rodziców szuka informacji o możliwym wsparciu finansowym dla uczniów. W sumie jest kilka takich świadczeń. Pierwsze to popularne 800 plus, a drugie "Dobry Start" zwane też niekiedy 300 plus. Oprócz tego część rodziców ma szansę również na trzy dodatki - z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu samotnego wychowywania malucha oraz z tytułu rozpoczęcia przez pociechę nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. W sumie można otrzymać około 1500 złotych na jedno dziecko i to jeszcze w wakacje. A co trzeba zrobić i w jakim terminie? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo

Świadczenia dla ucznia? To przede wszystkim 800 plus i program "dobry start"

Najważniejsze świadczenia, z których może skorzystać każdy uczeń, to popularne 800 plus i program "dobry start", zwany też 300 plus. W przypadku pierwszego świadczenia wniosek najlepiej złożyć do 30 kwietnia, aby mieć pewność, że otrzymamy również pełne wyrównanie. Jednak dopełnić formalności można również w każdym innym momencie roku. A co z 300 plus na wyprawkę? To świadczenie przysługuje jedynie dzieciom w wieku od siedmiu do 20 (24 w przypadku pociechy z niepełnosprawnością) lat. Wniosek o przyznanie 300 plus można złożyć w terminie od 1 lipca do 30 listopada 2024 roku. A jak dopełnić formalności? Wnioski zarówno o 800 plus, jak i 300 plus można złożyć drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczna,
  • aplikacja mZUS.

Niektórzy uczniowie mogą otrzymać też trzy dodatki. Jednak trzeba spełnić warunki

Jak podaje serwis Infor.pl, poza wyżej wymienionymi świadczeniami, niektórzy rodzice mogą otrzymać na pociechy również trzy dodatki. Przy czym przysługują one tylko tym, którzy pobierają zasiłek rodzinny. Są to następujące dodatki: 

  • z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego - jednorazowy dodatek dla uczniów i dzieci w zerówkach, wynosi 100 złotych,
  • z tytułu samotnego wychowywania dziecka - 193 złote, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 273 złote,
  • z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania - 113 złotych miesięcznie - dla uczniów, którzy mieszkają w miejscowości, w której się uczą np. w internacie czy bursie, bądź 69 złotych miesięcznie - dla uczniów, którzy dojeżdżają do szkoły w innej miejscowości.

A jak złożyć wniosek o przyznanie tych dodatków? Można to zrobić w najbliższym swojego miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub miasta. Formalności należy dopełnić do końca okresu zasiłkowego, w którym rozpoczął się rok szkolny, czyli do 31 października. Wnioski, które zostaną złożone po tym terminie, nie będą już rozpatrywane.

Czy skorzystasz z tym form wsparcia dla ucznia?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.