Obecnie rodzice dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, mogą skorzystać z wielu różnych świadczeń. Są to m.in. 300 plus, żłobkowe, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) czy popularne 800 plus. Jednak już niedługo pojawi się nowy rządowy program "Aktywny rodzic" (zwany potocznie "babciowym"), który będzie się składał z trzech różnych form wsparcia. Stąd już za kilka miesięcy część rodziców będzie otrzymywała na konto nawet 2300 złotych miesięcznie w ramach właśnie 800 plus i "babciowego". A komu konkretnie będzie przysługiwało nowe świadczenie? Zobaczcie sami.
"Babciowe" staje się faktem. Nowe świadczenie wejdzie w życie już za cztery miesiące
Jak podaje serwis Infor.pl, aktualnie nad "babciowym" pracuje Senat, a już od 1 października rodzice maluchów będą mogli liczyć na wsparcie w wysokości nawet 1500 złotych. Jednak będą musieli spełnić dwa warunki:
- dziecko będzie musiało mieć od 12 do 35 miesięcy (czyli od roku do trzech lat),
- rodzice będą musieli być aktywni zawodowo i płacić składki emerytalno - rentowe w wysokości przynajmniej 100 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, przy czym podstawa, od której opłacane są owe składki, musi wynosić odpowiednio: dla par - 50 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę (30 procent dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą) ora dla samotnych rodziców - 100 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Przy czym możliwa jest też wypłata środków dla rodziców, którzy są nieaktywni zawodowo, ale wówczas świadczenie będzie sporo niższe.
"Aktywny rodzic" to nowe "babciowe". To będą trzy różne świadczenia dla rodziców
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, program "Aktywny rodzic", czyli zapowiadane "babciowe", będzie się składał z trzech osobnych świadczeń - "Aktywni rodzice w pracy", "Aktywnie w żłobku" oraz "Aktywnie w domu". Przy czym dwa pierwsze są skierowane do rodziców, którzy pracują, a ostatnie do nieaktywnych zawodowo. Warto też wspomnieć o tym, że na raz dziecko będzie mogło otrzymać środki w ramach tylko jednego z nich. A czym się różnią te świadczenia? Oto co trzeba o nich wiedzieć:
- "Aktywni rodzice w pracy" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę niani bądź babci, to świadczenie wyniesie 1500 złotych (1900 złotych w przypadku dziecka z niepełnosprawnością), a rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą pieniądze, przy czym będą musieli podpisać z babcią (nianią) umowę uaktywniającą, a składki będą finansowane przez państwo do wysokości 50 procent wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przy czym środki rodzice będą mogli rozdysponować według uznania;
- "Aktywnie w żłobku" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, to wsparcie wyniesie 1500 złotych (1900 złotych w przypadku dziecka z niepełnosprawnością), w tym przypadku środki będą trafiały bezpośrednio na konto instytucji bądź opiekuna dziennego i w kwocie nie wyższej niż opłata za pobyt dziecka w placówce;
- "Aktywnie w domu" - opcja dla rodziców niepracujących, to świadczenie wyniesie 500 złotych.
Co więcej, każde z wymienionych świadczeń będzie przysługiwało rodzicom dziecka maksymalnie przez 24 miesiące, czyli dwa lata.