"Babciowe" - dla kogo będzie? Sejm już uchwalił ustawę. Wielu załapie się na dodatkowe 1500 złotych

Sejm właśnie uchwalił ustawę, która wprowadza nowe świadczenie dla rodzin - "babciowe". A kto konkretnie będzie mógł skorzystać z nowego świadczenia? I na jakich zasadach będzie można otrzymać nawet 1500 złotych? Zobaczcie, co musicie wiedzieć o nadchodzącym "babciowym".

Obecnie rodzice dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, mogą skorzystać z wielu różnych świadczeń. Są to m.in. 800 plus, 300 plus, żłobkowe czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jednak już niedługo pojawi się nowy rządowy program "Aktywny rodzic" (zwany potocznie babciowym), który będzie się składał z trzech różnych form wsparcia. A jakie to konkretnie świadczenia? I jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby móc z nich skorzystać? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Zobacz wideo

Sejm uchwalił ustawę o "babciowym". Nowe świadczenie oficjalnie wejdzie w życie

W środę 15 maja 2024 roku Sejm oficjalnie przyjął ustawę, która wprowadza nowe świadczenie, zwane potocznie "babciowym". Ustawę poparło 405 posłów, jedynie 14 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz dokument trafi do Senatu.

Donald Tusk humorystycznie skomentował przyjęcie ustawy o "babciowym" na platformie X. "Mamy babciowe. Dziadek" - napisał w krótkim poście premier, który poprzez nowe świadczenie chce zachęcić młodych rodziców, a szczególnie kobiety, do większej aktywności zawodowej. Przy czym "babciowe" będzie się składało z trzech różnych świadczeń, które będą skierowane do trzech różnych grup rodziców, zależnie od ich sytuacji zawodowej. 

"Babciowe" przyjęte przez Sejm. Oto co trzeba wiedzieć o nowym świadczeniu

Nowe świadczenie - "babciowe", a ściślej rzecz biorąc, "Aktywny rodzic", będzie składało się z trzech różnych form wsparcia. Przy czym jedno dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy będzie mogło skorzystać na raz z tylko jednej z nich. Będą to następujące świadczenia:

  • "Aktywni rodzice w pracy" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę niani bądź babci, to świadczenie wyniesie 1500 złotych (1900 złotych w przypadku dziecka z niepełnosprawnością), a rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą pieniądze, przy czym będą musieli podpisać z babcią (nianią) umowę uaktywniającą, a składki będą finansowane przez państwo do wysokości 50 procent wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę;
  • "Aktywnie w żłobku" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, to wsparcie wyniesie 1500 złotych (1900 złotych w przypadku dziecka z niepełnosprawnością), w tym przypadku środki będą trafiały bezpośrednio na konto instytucji bądź opiekuna dziennego;
  • "Aktywnie w domu" - opcja dla rodziców niepracujących, to świadczenie wyniesie 500 złotych.

Zarazem trzeba pamiętać, że w przypadku świadczeń "Aktywni rodzice w pracy" oraz "Aktywnie w żłobku" rodzice muszą też pracować i płacić składki emerytalno - rentowe w wysokości przynajmniej 100 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, przy czym podstawa, od której opłacane są owe składki, musi wynosić odpowiednio:

  • dla par - 50 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę (30 procent dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą),
  • dla samotnych rodziców - 100 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.