Obecnie rodzice dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, mogą skorzystać z wielu różnych świadczeń. Są to m.in. 800 plus, 300 plus, żłobkowe czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jednak już niedługo pojawi się nowy rządowy program "Aktywny rodzic" (zwany potocznie babciowym), który będzie się składał z trzech różnych form wsparcia. A jakie to konkretnie świadczenia? I jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby móc z nich skorzystać? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
W środę 15 maja 2024 roku Sejm oficjalnie przyjął ustawę, która wprowadza nowe świadczenie, zwane potocznie "babciowym". Ustawę poparło 405 posłów, jedynie 14 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz dokument trafi do Senatu.
Donald Tusk humorystycznie skomentował przyjęcie ustawy o "babciowym" na platformie X. "Mamy babciowe. Dziadek" - napisał w krótkim poście premier, który poprzez nowe świadczenie chce zachęcić młodych rodziców, a szczególnie kobiety, do większej aktywności zawodowej. Przy czym "babciowe" będzie się składało z trzech różnych świadczeń, które będą skierowane do trzech różnych grup rodziców, zależnie od ich sytuacji zawodowej.
Nowe świadczenie - "babciowe", a ściślej rzecz biorąc, "Aktywny rodzic", będzie składało się z trzech różnych form wsparcia. Przy czym jedno dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy będzie mogło skorzystać na raz z tylko jednej z nich. Będą to następujące świadczenia:
Zarazem trzeba pamiętać, że w przypadku świadczeń "Aktywni rodzice w pracy" oraz "Aktywnie w żłobku" rodzice muszą też pracować i płacić składki emerytalno - rentowe w wysokości przynajmniej 100 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, przy czym podstawa, od której opłacane są owe składki, musi wynosić odpowiednio: