Zakończenie roku szkolnego 2024 odbędzie się szybciej. Uczniowie mogą liczyć na dłuższe wakacje

Zakończenie roku szkolnego 2024 już za nieco ponad miesiąc. Tu jednak niespodzianka. Uczniowie mogą liczyć na dłuższe wakacje, gdyż ostatni dzień szkoły przypada o dwa dni szybciej, niż było to w zeszłym roku. Jednak zanim nadejdzie dwumiesięczna przerwa od nauki - przed dziećmi i młodzieżą kolejny długi weekend. Kiedy wypada?

Zakończenie roku szkolnego 2024 zbliża się wielkimi krokami. Do ostatniego dnia szkoły pozostało już tylko 5 tygodni, czyli 35 dni. Odliczając wszystkie weekendy, dni w szkole zostaje już tylko 25. To nie koniec dobrych informacji, bo po pierwsze – rok szkolny będzie o dwa dni krótszy niż było to w ubiegłym roku, a zanim uczniowie odbiorą swoje świadectwa, czeka ich jeszcze jedne długi weekend.

Zobacz wideo

Zakończenie roku szkolnego 2024 wypada wcześniej

Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów odbędzie się w piątek 21 czerwca. I chociaż data ta jest ruchoma (w zeszłym roku był to 23 czerwca), wynika ona bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego.

Termin zakończenia roku szkolnego uregulowany został w § 2 ust. 1 rozporządzenia. Zgodnie z zapisem z § 2: W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. W tym roku będzie to już kolejnego dnia, czyli w piątek 21 czerwca. Dzień później rozpoczną się upragnione i wyczekane przez wszystkich wakacje.

Długi weekend jeszcze przed wakacjami

Jeśli chodzi o dni wolne od szkoły, to nie są to tylko ferie, czy wakacje. W kalendarzu mamy ich więcej. Jedną z takich okazji jest z pewnością Boże Ciało, a w zasadzie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - to święto religijne, które przypada zazwyczaj w czerwcu. W 2024 roku obchodzimy jednak nieco wcześniej, bo pod koniec maja, a dokładnie 30 maja, czyli w czwartek.

To dzień wolny od szkoły i pracy, ale dla wielu uczniów oznacza długi weekend. Dlaczego? W wielu placówkach zgodnie z decyzją dyrektora szkoły (w ramach tzw. dni dyrektorskich) piątek po Bożym Ciele jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

Czy masz już palny na wakacje?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.