Dziecko może mieć FAS, chociaż matka nie piła w ciąży. Mężczyźni też powinni zrezygnować z alkoholu

O tym, że picie alkoholu przez kobietę w ciąży może powodować u dziecka FAS, wie chyba każdy. A czy to, że ojciec dziecka też pije alkohol, może mieć wpływ na wystąpienie tego zespołu zaburzeń u pociechy? Jak się okazuje, niestety jest to możliwe.

Co to jest FAS (ang. fetal alcohol syndrome)? To alkoholowy zespół płodowy, czyli najcięższa forma wad wrodzonych, somatycznych i neurologicznych, będąca skutkiem działania alkoholu na płód w okresie ciąży. Stąd jedynym sposobem zapobiegania temu schorzeniu jest całkowita abstynencja u ciężarnej, ponieważ nawet najmniejsza ilość alkoholu negatywnie wpływa na nienarodzone dziecko, Jednak nie tylko. Naukowcy udowodnili, że również istotna jest abstynencja ojca, bo on również może być winny temu, że dziecko przyjdzie na świat z FAS. 

Zobacz wideo

Czy ojciec dziecka może pić alkohol? Jak wykazali naukowcy, niestety też nie powinien

Jak podaje serwis Ciąża Bez Alkoholu.info, nie tylko przyszłe matki powinny być abstynentkami. Jak wynika z badań naukowców, dotyczy to również ojców. I to na wiele miesięcy przed zapłodnieniem. Jak to możliwe? Chodzi o zmiany w plemnikach, w materiale genetycznym oraz zmiany epigenetyczne. W przypadku mężczyzn, którzy piją alkohol, ich plemników jest przede wszystkim mniej i są też one mniej zdolne do zapłodnienia. W badaniach naukowcy określili pięć różnych genów, które wpływają na podatność płodu na zapadalność na FAS. Są to między innymi geny wpływające na produkcję enzymów rozkładających alkohol, a także na produkcję hormonów tarczycy, co może sprawić, że na płód w większym stopniu będzie wpływał alkohol wypity przez matkę. Ważne są też zmiany epigenetyczne, które mogą wpływać na geny dziecka, i co za tym idzie, przyczynić się do wystąpienia u pociechy FAS. Co ważne, zmiany epigenetyczne mogą wpływać pod tym kątem nawet na cztery następne pokolenia. Dlatego tak ważne jest uświadamianie młodych ludzi, aby decydowali się na abstynencję nie tylko dla siebie, ale też dla dzieci, również tych z następnych pokoleń.

Czym jest FAS? Oto co każdy powinien wiedzieć o alkoholowym zespole płodowym

Jak już wspomnieliśmy na początku, FAS to alkoholowy zespół wad wrodzonych u dziecka. Takie pociechy mają mniejszą wagę urodzeniową niż inne dzieci, również wolniej rosną i są opóźnione w rozwoju, m.in. mają problemy z motoryką, uczeniem się czy mówieniem. Do najbardziej charakterystycznych cech dzieci z FAS należą:

 • krótkie szpary powiekowe,
 • opadające powieki,
 • szeroko rozstawione oczy,
 • krótki i zadarty nos,
 • płaska (lub w ogóle brak) rynienka nosowa, 
 • wąska górna warga,
 • mała i słabo rozwinięta żuchwa,
 • deformacje palców, kończyn i stawów,
 • nisko osadzone uszy,
 • krótka szyja,
 • mała głowa.

FAS jest nieuleczalny, więc nie ma żadnego leku ani terapii, która by mogła wycofać chorobę. Mimo to niezmiernie ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza, aby zapobiec wtórnym objawom i złagodzić niektóre symptomy. U dzieci w wieku szkolnym niekiedy nieodzowne jest umieszczenie w specjalnej klasie, gdzie sposób nauczania jest dostosowany do dzieci z różnymi zaburzeniami, w tym właśnie z FAS.

Czy warto uświadamiać ludzi o szkodliwości alkoholu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.