Czy kierowca autobusu może wyprosić z niego dziecko z rowerkiem lub matkę z wózkiem? Przepisy są jasne

Czy w autobusie można przewozić takie rzeczy jak rowerek, czy wózek dziecięcy? A jeśli tak, to o czym koniecznie trzeba wówczas pamiętać? Wbrew pozorom przepisy w Polsce mówią na ten temat jasno. Dlatego warto wiedzieć zawczasu, aby nie zostać wyproszonym z pojazdu.

Chyba każdy nawet raz na jakiś czas musi gdzieś jechać, a jedynym (bądź po prostu najrozsądniejszym) środkiem transportu jest autobus. Jednak czy można w nim przewozić też takie rzeczy jak dziecięce wózki, czy rowerki? Zdarza się bowiem, że kierowcy wypraszają z pojazdu osoby, które próbują wsiąść doń z takim bagażem. A czy słusznie? Polskie prawo jest w tej kwestii jasne. 

Zobacz wideo

Czy w autobusie można przewozić dziecięce rowerki i wózki? Prawo mówi o tym jasno

Wprawdzie każde miasto ma nieco inny regulamin, to jednak pewne zasady są takie same. Jak podaje gdański Zarząd Transportu Miejskiego, w przypadku przewożenia rowerów w autobusie, zasady są następujące:

  • pasażer z rowerem bądź wózkiem dziecięcym może wejść do pojazdu wyłącznie drzwiami oznaczonymi specjalną naklejką. Na nie jest także podana  maksymalna liczba miejsc do przewożenia wózków i rowerów,
  • rower należy postawić równolegle przy burcie pojazdu (w miejscu przeznaczonym do przewozu takich rzeczy) oraz przypiąć go pasem mocującym bądź umieścić na stojaku (wieszaku),
  • wózek dziecięcy podobnie musi być umieszczony w wyznaczonym do tego miejscu w autobusie, wzdłuż bocznej ściany i koniecznie przodem do kierunku jazdy (wyjątek stanowią spacerówki - te ustawiamy tyłem), a co więcej zawsze trzeba go trzymać za uchwyt, przynajmniej jedną ręką.

Przy czym należy pamiętać, że ani wózek, ani rower nie mogą zasłaniać pola widzenia kierowcy, ani w jakikolwiek sposób przeszkadzać innym pasażerom. 

Kierowca może wyprosić matkę z wózkiem czy dziecko z rowerkiem? Niestety to możliwe

Wydawałoby się, że zawsze można przewieźć rower czy wózek dziecięcy, ale tak nie jest. Kierowca może odmówić wpuszczenia pasażera do pojazdu w paru sytuacjach. A kiedy? Przede wszystkim, gdy w autobusie w danej chwili nie ma już miejsca na kolejny rower bądź wózek. Wówczas pasażer zostanie wyproszony i będzie musiał czekać na inny pojazd, w którym będzie odpowiednie miejsce. Tak samo będzie również w momencie, gdy rower bądź wózek dziecięcy zostanie umieszczony w niewłaściwy sposób, bądź w niewłaściwym miejscu. Wtedy również ze względów bezpieczeństwa kierowca może wyprosić pasażera z autobusu. A co z rzeczami takimi jak zwykłe, dziecięce hulajnogi czy małe rowerki? Te są traktowane jak bagaż, i tak też muszą być przewożone - czyli złożone i w miarę możliwości w odpowiednim pokrowcu, bądź na specjalnym pasie, zawieszonym na ramieniu pasażera. Podobnie jest z innymi dużymi rzeczami, takimi jak wędki, narty czy zwierzęta, które również podlegają takim samym zasadom. 

Czy rowery i wózki powinny być przewożone autobusami?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.