Bon na zakup laptopa dla nauczyciela. Jest decyzja w sprawie pokrzywdzonej grupy. ZNP interweniuje

Co będzie dalej z dofinansowaniem na zakup sprzętu komputerowego dla pedagogów? Czy program zostanie zawieszony? A może jednak będzie kontynuowany? I co z nauczycielami, którzy jeszcze nie otrzymali bonu na zakup laptopa? Jest już decyzja w ich sprawie.

W 2023 roku rząd stworzył dwa programy wsparcia - "laptop dla ucznia" i "bon na zakup laptopa dla nauczycieli". Jednak kilka tygodni temu ten pierwszy został oficjalnie anulowany z braku środków, o czym poinformował jakiś czas temu minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. A co z bonem na laptopy dla nauczycieli? Jak się okazuje, to świadczenie wciąż będzie kontynuowane. A co więcej, dzięki interwencji Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) poszerzono grupę odbiorców bonu. Kto jeszcze będzie mógł skorzystać? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo

Bon na zakup laptopa dla nauczycieli. Ci pedagodzy w końcu skorzystają

Pierwotnie z bonu na zakup laptopa mogli skorzystać wyłącznie nauczyciele nauczający w klasach IV - VIII szkół podstawowych. To od początku nie podobało się Związkowcom, którzy zwracali uwagę na tę jawną niesprawiedliwość. Podobnie jak fakt wykluczenia z bonu pedagogów, którzy na dzień 30 września 2023 roku przebywali urlopie dla poratowania zdrowia, na świadczeniu rehabilitacyjnym, urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni lub w stanie nieczynnym. Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, rząd w końcu posłuchał i poszerzył grupę odbiorców świadczenia. A ściślej rzecz biorąc, umożliwił skorzystać z dofinansowania na zakup laptopa nauczycielom klas I - III szkół podstawowych zarówno publicznych, jak i niepublicznych.

Niestety wciąż nie wiadomo, kiedy konkretnie bony zostaną im wydane, ani co będzie z pedagogami przedszkolnymi oraz tymi, którzy nauczają w szkołach ponadpodstawowych.

Bon na zakup laptopa dla nauczycieli. Oto najważniejsze informacje o świadczeniu

Niestety aktualnie nie wiadomo jeszcze, kiedy konkretnie nauczyciele z klas I - III szkół podstawowych otrzymają bon na zakup laptopów. Minister Cyfryzacji przekazał jedynie, że ma się to odbyć do końca roku szkolnego 2023/2024, bez żadnych szczegółów. A co z pedagogami, którzy już otrzymali świadczenie? Oni mogą wykorzystać środki z bonu do 31 grudnia 2025 roku, a więc mają jeszcze sporo czasu na decyzję o zakupie sprzętu. Muszą jedynie pamiętać, że wybrany komputer przenośny musi spełniać poniższe parametry, m.in.:

  • wydajność w teście CrossMark co najmniej 1000 punktów,
  • ekran co najmniej 13 cali o rozdzielczości minimum FHD,
  • pamięć RAM lub zunifikowaną co najmniej 8GB,
  • pamięć masową (dysk SSD) co najmniej 128GB,
  • WiFi i Bluetooth co najmniej wersja 5,
  • minimum dwa złącza komunikacyjne, w tym umożliwiające podłączenie wideo,
  • przynajmniej 36-miesięczny okres gwarancji producenta, a serwis gwarancyjny musi znajdować się na terytorium Polski.
Czy bon na laptopa dla nauczycieli to dobry pomysł?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.