Dałeś dziecku pieniądze w prezencie? Podatek trzeba zapłacić już od stosunkowo niewielkich kwot

Czy od prezentu w postaci pieniędzy trzeba zapłacić podatek? A jeśli tak, to jaki i od jakich kwot? Rodzicu, sprawdź, czy pieniądze z pierwszej komunii twojej pociechy nie wymagają zapłacenia fiskusowi. Albo dopełnienia pewnych formalności w ściśle określonym terminie.

Maj to miesiąc, gdy dzieci podchodzą do pierwszej komunii. Jednym z jej elementów są prezenty, zwłaszcza te w formie pieniędzy. Jednak są też one chętnie dawane na przykład na urodziny. A czy od takiego upominku należy zapłacić podatek? Jak się okazuje, owszem, ale jest też szansa na uniknięcie go. Jaka? I kiedy konkretnie trzeba zapłacić fiskusowi? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Zobacz wideo

Kiedy trzeba zapłacić podatek od prezentu? To zależy od wartości i tego, kto podarował

Podatek od spadków i darowizn należy zapłacić za każdym razem, gdy wartość upominku (w tym pieniędzy) przekroczy kwotę wolną od opodatkowania. Ta jest zależna od tego, do jakiej grupy podatkowej zalicza się obdarowujący i są one następujące (za serwisem Infor.pl):

  • I - 36120 złotych - małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym i macocha, teść,
  • II - 27090 złotych - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonkowie pasierbów, rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków i innych zstępnych,
  • III - 5733 złote - pozostali.

Jednak fakt, że wartość prezentu przekracza kwotę wolną od podatku, nie oznacza jeszcze, że trzeba zapłacić fiskusowi. Jest bowiem szansa na uniknięcie płacenia podatku, ale trzeba dopełnić pewnej formalności i to w ściśle określonym czasie.

Podatek od pieniędzy z komunii. Aby go nie płacić, trzeba dopełnić formalności 

Jak już wspomnieliśmy, co do zasady podatek od spadków i darowizn należy uiścić zawsze, gdy wartość prezentu przekracza powyżej podane kwoty wolne od podatku. Jednak nie zawsze. W przypadku drogich upominków od osób, które zaliczają się do I grupy podatkowej (czyli małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym i macocha, teść), można uniknąć płacenia fiskusowi w dwóch przypadkach

  • gdy otrzymanie podarunku zostanie zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego,
  • gdy jest dowód przekazania (w przypadku pieniędzy) - np. przelew bankowy lub przekaz pocztowy.

W takim przypadku nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn za prezent, którego wartość przekracza wyżej podane limity.

Czy dajesz dziecku pieniądze na komunię lub inną okazję?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.