Była córką słynnego polskiego pisarza. Zlecił jej wykonanie rysunków do znanej powieści

Kim jest kobieta z tego portretu? To córka sławnego, polskiego pisarza, a była równie zdolna, jak on sam. Jednym z jej zleceń było wykonanie rysunków do jego powieści, która jest czytana po dziś dzień. Co to za pisarz i o jakim jego dziele mowa? Zobaczcie sami.

Henryk Sienkiewicz jest jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy, a wiele jego dzieł jest dziś w spisie szkolnych lektur. Są to między innymi "Krzyżacy", "Trylogia" czy "W pustyni i w puszczy". Przy czym rysunki do tej ostatniej powieści miała wykonać córka pisarza, Jadwiga Sienkiewicz-Korniłowiczowa. Była ona młodszym z dwojga dzieci Henryka Sienkiewicza. Urodziła się 13 grudnia 1883 roku w Warszawie, a zmarła 29 grudnia 1969 roku, również w stolicy. Była bardzo zdolna, dzięki czemu zapisała się w historii równie mocno, jak jej ojciec

Zobacz wideo Marcin Józefaciuk o braku prac domowych: Nie zgadzam się. Poseł ma jedno "ale"

Jadwiga Sienkiewicz-Korniłowiczowa była utalentowana. Znała trzy języki i malowała

Jadwiga Sienkiewicz-Korniłowiczowa odebrała bardzo staranne wykształcenie domowe. Córka pisarza cała trzy języki - angielski, niemiecki i francuski, z czego ten ostatni biegle. Poza tym miała również talent malarski, a malowała głównie kwiaty i pejzaże. Jej najczęstszymi technikami były akwarela i farba olejna. Wykonała między innymi dekorację klatki schodowej pałacyku w Oblęgorku al fresco oraz panneau kwiatowe, w czym pomagał jej Leon Wyczółkowski. Jej znajomość języków pozwoliła jej na stworzenie tłumaczeń takich dzieł jak:

  • Joseph Conrad Smugi cienia 
  • Joseph Conrad Nostromo. Opowieść z wybrzeża 
  • Joseph Conrad Złota strzała (wspólnie z A. Zagórską)
  • Romain Rolland Jan Krzysztof (pięć pierwszych tomów)
  • Alfred de Vigny „O niewoli i wielkości służby wojskowej" 
  • Oscar Wilde Upiór z Canterville 
  • Thomas Hardy W pewnym miasteczku
  • Thomas Hardy Pierwsza hrabina Wessex: opowiadania 
  • Charles Saroléa Listy o Polsce

Pomagała również ojcu w prowadzeniu jego korespondencji zagranicznej. Zlecił jej również wykonanie rysunków do powieści "W pustyni i w puszczy", ale ostatecznie projekt został zarzucony. Podobnie jak tłumaczenia swojej powieści "Legiony", której niestety nie ukończył.

Jadwiga Sienkiewicz-Korniłowiczowa była też matką. Miała jedną córkę

 Córka Henryka Sienkiewicza wyszła za psychologa i pisarza Tadeusza Korniłowicza 23 października 1923 roku. Miała wówczas 40 lat. Wraz z małżonkiem zamieszkała w Warszawie. Doczekali się jednego dziecka - córki Marii Korniłowicz. Dziewczynka podobnie jak matka została tłumaczką, a także była autorką książek o swym dziadku. Jadwiga Sienkiewicz-Korniłowiczowa zmarła 29 grudnia 1969 w Warszawie. Miała wówczas 86 lat. Została pochowana w rodzinnym grobie na cmentarzu Powązkowskim. 

Lubisz takie historyczne ciekawostki?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.