Uczeń miał napisać, ile w tym działaniu wynosi niewiadoma. Nawet rodzice załamali ręce. "Pomocy!"

Lubicie łamigłówki? To zadanie domowe pokonało nie tylko ucznia, ale i jego rodziców, którzy też nie wiedzieli, jak je rozwiązać. A wy wiecie, jaka jest poprawna odpowiedź do tego ćwiczenia matematycznego? Zobaczcie sami, czy dobrze myślicie.

Zadania domowe to nierzadko koszmar dla uczniów - jest ich dużo, są długie, a czasem też naprawdę skomplikowane, bądź dziwnie sformułowane. To ćwiczenie matematyczne pozornie wygląda na łatwe, ale wbrew pozorom wcale takie nie jest. A jak je prawidłowo rozwiązać? Sprawdźcie się. Nie zapomnijcie również pokazać tego zadania dzieciom. Możecie być zaskoczeni odpowiedzią.

Zobacz wideo Uczy matematyki na TikToku. "Uczniowie mówią mi, że w 60 sekund uczą się więcej niż przez 45 minut lekcji w szkole"

Ile wynosi niewiadoma w tym zadaniu? Zadanie tylko pozornie jest bardzo łatwe

Na Facebooku użytkownika jakiś czas temu pojawiło się nietypowe zadanie matematyczne. Z pozoru wygląda na łatwe. Suma trzech trójek podniesionych do potęgi X wynosi jeden. Samo działanie prezentuje się następująco: 3x + 3x + 3x = 1.

Stąd pytanie brzmi, ile konkretnie wynosi niewiadoma X. A jak to konkretnie obliczyć? Jeśli jesteście ciekawi, jaka jest poprawna odpowiedź bądź chcecie sprawdzić, czy dobrze rozwiązaliście to zadanie, to zajrzyjcie do drugiej części tekstu. Tak znajdziecie odpowiedź wraz z wyjaśnieniem.

Zadanie z trzema trójkami do nieznanej potęgi. Oto poprawna odpowiedź do ćwiczenia

Ile wynosi x w zadaniu 3x + 3x + 3x = 1? I przede wszystkim jak to obliczyć? Wbrew pozorom całkiem prosto, trzeba tylko znać podstawowe własności potęg: a0= 1, a: an =am-n oraz a-x = 1/ax. Wówczas możemy bez trudu obliczyć x w następujący sposób:

  • 3x + 3x + 3x = 1,
  • 3 × 3x= 30,
  • 3 × 3x =30/3, gdzie 30/3 to 30/31, czyli 30-1,
  • 3x = 3-1,
  • x = -1.

Ponieważ 3-1 = 1/31, czyli 1/3, stąd 1/3 + 1/3 + 1/13 = 1. Dlatego poprawna odpowiedź do tego zadania to x wynosi minus jeden (-1).

Czy lubisz takie zadania matematyczne?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.