Dzień dziecka już blisko. Ile Polacy wydadzą na prezent? Tylu rodziców nie zapłaci więcej niż 50 zł

Ile pieniędzy rodzice zamierzają przeznaczyć na prezent dla pociechy z okazji Dnia Dziecka? 100 złotych? 50 złotych? Mniej niż 50 złotych? A może więcej niż 100 złotych? PayPro przeprowadziło niedawno ankietę, która jasno pokazuje, ile i na co Polacy wydają pieniądze w Dzień Dziecka.

Dzień Dziecka jest obchodzony w Polsce 1 czerwca od 1950 roku, a już dwa lata później stał się świętem stałym. Od tego momentu to ważny dzień nie tylko dla najmłodszych, ale i całych rodzin. Tego dnia rodzice składają dzieciom życzenia, a także zabierają je na wycieczki i oczywiście obdarowują upominkami. A co konkretnie pociechy otrzymują z okazji Dnia Dziecka i ile to kosztuje? PayPo (polski lider płatności odroczonych skierowanych do sklepów internetowych) przeprowadził w dniach 30.04-03.05 2024 roku za pośrednictwem platformy Omnisurv badanie na próbie 500 osób w wieku 18-64 lat, które pokazało zwyczaje Polaków w kwestii Dnia Dziecka.

Zobacz wideo Los na loterii. Co by zrobiły z nim przedszkolaki?

Ile wydajemy na prezent z okazji Dnia Dziecka? Te dwie kwoty padały najczęściej 

Większość rodziców decyduje się kupić prezent na Dzień Dziecka. Taką odpowiedź wskazało 58 procent badanych. Jedynie 17 procent respondentów jednoznacznie stwierdziło, że nie robi tego w ogóle. Natomiast pozostałe osoby odpowiedziały, że robią to czasami (24 procent) bądź, że nie wiedzą (jeden procent).

Większość rodziców kupuje prezenty na Dzień DzieckaWiększość rodziców kupuje prezenty na Dzień Dziecka Fot. PayPo

A ile kosztuje przeciętnie prezent na Dzień Dziecka? Najwięcej osób wskazało dwie odpowiedzi - od 51 do 100 złotych oraz od 101 do 200 złotych.

Tyle wydają Polacy na prezent z okazji Dnia DzieckaTyle wydają Polacy na prezent z okazji Dnia Dziecka Fot. PayPo

Mniej respondentów wskazało, że wyda mniej niż 50 złotych (14 procent), jak i więcej niż 200 złotych (13 procent). Najmniej, bo zaledwie trzy procent badanych przyznało, że na Dzień Dziecka wyda ponad 500 złotych. 

Co rodzice kupują pociechom na Dzień Dziecka? Te rzeczy to najpopularniejsze upominki

PayPo zapytało również rodziców o to, jakie konkretnie upominki kupują na Dzień Dziecka. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią były słodycze, w tym lody i czekoladki (60 procent wskazań) oraz zabawki (48 procent wyborów).

Takie prezenty dostają polskie dzieci z okazji Dnia DzieckaTakie prezenty dostają polskie dzieci z okazji Dnia Dziecka Fot. PayPo

Nieco mniej osób przyznało, że obdarowuje pociechy pieniędzmi (40 procent wskazań), książkami bądź grami (36 procent wyborów), a także wycieczką bądź wyjściem do kina (28 procent wskazań). Z kolei najmniej rodziców obdarowuje pociechy takimi prezentami jak: fotelik samochodowy lub inne niezbędne akcesoria (zaledwie pięć procent wyborów), sprzęt sportowy (18 procent wskazań), gadżety elektroniczne (21 procent wyborów) czy ubrania (24 procent wskazań). 

Ile wydajemy na Dzień Dziecka?Ile wydajemy na Dzień Dziecka? Fot. PayPo

A czy w tym roku wydatki na upominki z okazji Dnia Dziecka będą wyższe? A może niższe? W tym przypadku respondenci wybierali każdą z możliwości właściwie po równo. Jedynie nieco mniej (o dwa punkty procentowe) było osób, które uważają, że w tym roku nie wydadzą więcej niż w latach poprzednich.

Czy zamierzasz kupić dziecku prezent z okazji Dnia Dziecka?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.