"Odkąd zostałam mamą, teściowa ciągle mnie krytykuje. Jej komentarze wyprowadzają mnie z równowagi"

Bycie mamą nie jest prostym zadaniem. Opieka nad maluchem wymaga ogromnego poświęcenia i wysiłku. Najgorzej jest, gdy bliscy, zamiast wspierać kobietę, ciągle ją pouczają i krytykują. To może doprowadzić do wielu przykrych sytuacji.

Opieka i wychowywanie dziecka jest jednym z najtrudniejszych życiowych zadań każdej mamy. Maluch wymaga ogromnego poświęcenia, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Najtrudniej jest przy pierwszym dziecku, kiedy wielu rzeczy trzeba się nauczyć. W takich przypadkach często pomoc krewnych bywa bezcenna.

Zobacz wideo Jak podnosić i nosić dziecko, wózek lub nosidełko

Niestety, nie wszyscy bliscy okazują odpowiednio dużo empatii i zrozumienia dla świeżo upieczonej mamy. Wciąż słyszy się historie, gdy kobieta zamiast wsparcia otrzymuje... ogrom krytyki. To może mieć bardzo zły wpływ na jej psychikę.

Teściowa ciągle krytykuje synową. Jej zdaniem źle opiekuje się wnukiem

Na forum Reddit młoda kobieta podzieliła się swoimi doświadczeniami. Pożaliła się, że jest ciągle krytykowana przez teściową, która niemalże mówi jej wprost, iż źle zajmuje się swoim dzieckiem.

Moja teściowa pomaga nam w opiece nad naszym 6-tygodniowym dzieckiem i krytykuje wszystko, co robię. Wszystko. Butelki są za ciepłe, dziecko jest marudne, bo coś nieodpowiedniego zjadło. (...) Mojemu dziecku też jest za gorąco lub za zimno - nigdy nie ubieram go dobrze. Kiedy ma czkawkę, to dlatego, że nie ubrałam go dobrze lub położyłam go na zimnej powierzchni.

- żali się kobieta. "Dostał pieluszkowej wysypki - to rzekomo była moja wina, ponieważ nie umyłam go dobrze (okazało się, że dostał wysypki z powodu alergii na chusteczki dla niemowląt). Mylę się też, że bo niby nie dopajam swojego dziecka - ona to robiła i było dobrze. Nawet gdy dziecko z powodu ślinienia się zakaszle, to teściowa zarzuca mamie, że to jej wina i na pewno zrobiła coś źle".
Użytkowniczka forum nie ukrywa, że jest zmęczona i załamana. Zastanawia się, co zrobić i jak poradzić sobie z całą sytuacją, bo jak sama przyznaje "niedługo zwariuje".

Mama i dzieckoMama i dziecko shutterstock.com/BAZA Production

Internauci podzieleni. Jedni radzą rozmowę, inni - odcięcie się od teściowej

Pod wpisem kobiety pojawiło się mnóstwo komentarzy. Wiele osób radzi młodej mamie, by jak najszybciej postawiła granicę. Część internautów jest zdania, że najlepiej będzie, gdy zrezygnuje z pomocy teściowej, ponieważ napięta sytuacja może przyczynić się do poważnych problemów.

Tego rodzaju ciągła krytyka może spowodować u Ciebie złe problemy poporodowe. Powiedz, by mąż stanowczo rozmawiał z mamą. Następnie możesz próbować jej odpowiadać "w porządku, dziękuję, mam to pod kontrolą" za każdym razem, gdy wygłasza złośliwe komentarze. Jeśli nie przestanie, powiedz "Dziękuję za troskę, ale mam już dość komentarzy. Wszystko jest pod kontrolą, porozmawiajmy o czymś innym." Jeśli nadal nie przestanie, zabierz dziecko i wyjdź z pokoju

- radzi jedna z komentujących osób. "Czas, aby twój mąż wkroczył i odesłał ją do domu" - pisali inni.

Niektórzy przyznali, że jeśli mama chce nadal korzystać z pomocy teściowej, to musi z nią przeprowadzić poważną rozmowę. Jeśli jednak to nie przyniesie pożądanych efektów, najrozsądniejsze będzie zrezygnowanie z jej pomocy, ponieważ z czasem może dojść do tego, że obie kobiety nie będą w stanie przebywać w swoim towarzystwie i sytuacja w rodzinie zrobi się bardzo nieprzyjemna.

Jak młoda mama może rozwiązać swój problem z teściową?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.