Uczniowie nie wrócą do szkoły 1 września. Wakacje wypadną w korzystnym terminie

Chociaż do rozpoczęcia nowego roku szkolnego pozostało jeszcze sporo czasu, to już teraz warto wiedzieć, że uczniowie będą mieć nieznacznie dłuższe wakacje. To jednak niejedyny powód do zadowolenia.

Wakacje 2024 r. wyniosą 72 dni wolnego od szkoły – to naprawdę sporo. Skąd aż tyle dni wolnych? W czerwcu będzie 10 dni wakacji, bo rok szkolny kończy się już 21 czerwca. Następnie w lipcu i sierpniu po 31 dni wolnego od nauki. Niespodziankę ma dla uczniów również wrzesień, bo miesiąc ten rozpoczyna się w niedzielę, a więc rozpoczęcie nowego roku szkolnego zostało zaplanowane nie na 1, a dopiero na 2 września 2024 roku.

Zobacz wideo "Rośnie nam pokolenie fajtłap". Czy przedmioty techniczne, takie jak ZTP, powinny wrócić do szkół?

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 – dłuższe wakacje dla wszystkich

Rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się dla uczniów dzień później, a dokładnie w poniedziałek 2 września. To wtedy wrócą oni w szkolne ławy po swojej wakacyjnej przerwie.

Warto wiedzieć, że wszelkie terminy związane z organizacją roku szkolnego 2023/24 wynikają z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Tyczy się to nie tylko terminu zakończenia roku szkolnego, który uregulowany został w § 2 ust. 1 rozporządzenia. Tu znajdują się również zapisy o jego uroczystym rozpoczęciu. Zgodnie z powołanym § 2: W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca.

Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek, sobotę, czy też tak jak w tym roku - w niedzielę - zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września. W tym roku będzie to właśnie dzień później, czyli 2 września.

Dni wolne w roku szkolnym 2024/25

Chociaż o przyszłym roku szkolnym jeszcze mało kto myśli, to już teraz warto na uwadze mieć to, jak zostały zaplanowane wszystkie dni wolne. Szkolne życie toczy się ustalonymi torami. Zatem kiedy dzieci i młodzież szkolna będą mieć wolne?

  • 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych;
  • 11 listopada (poniedziałek) – Narodowe Święto Niepodległości;
  • 23-31 grudnia 2024: zimowa przerwa świąteczna;
  • 1 stycznia 2025 (środa)  – Nowy Rok;
  • 6 stycznia (poniedziałek) – Trzech Króli;
  • 10 stycznia 2025 – 2 marca 2025: ferie zimowe;
  • 16-21 kwietnia 2025: wiosenna przerwa świąteczna;
  • 1-3 maja 2025: majówka;
  • maj – matury i egzamin ósmoklasisty, wolne dni dla uczniów nieprzystępujących do egzaminów;
  • 19 czerwca 2025: Boże Ciało.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.