Ile trwa egzamin ósmoklasisty? Jest sposób, aby wydłużyć sobie czas. Tłumaczymy

Egzamin ósmoklasisty 2024 zbliża się wielkimi krokami. W 2024 roku odbędzie się on w terminie od 14 do 16 maja, zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). Ile czasu uczniowie będą mieli na rozwiązanie zadań? Jest to dla wielu osób bardzo stresująca rzecz, czy jest jakiś sposób, aby nieco wydłużyć czas pisania egzaminu? Wyjaśniamy.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2024? Czy czasu jest odpowiednio dużo, aby ze spokojem rozwiązać wszystkie zadania? Warto zauważyć, że czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów nieco się od siebie różni. Najwięcej minut uczniowie mają na napisanie testu z języka polskiego, nieco mniej na matematykę. Najmniejsza ilość czasu została przeznaczona na egzamin z języka obcego nowożytnego. Jednak czy jest sposób, aby nieco wydłużyć sobie ten czas?

Zobacz wideo "Rośnie nam pokolenie fajtłap". Czy przedmioty techniczne, takie jak ZTP, powinny wrócić do szkół?

Ile trwa egzamin ósmoklasisty? Czy można ten czas wydłużyć?

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2024? Okazuje się, że czas na napisanie testu nie jest taki sam dla wszystkich przedmiotów. Najdłuższy jest egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut. Egzamin z matematyki trwa 100 minut, a egzamin z języka obcego nowożytnego najmniej, bo tylko 90 minut.

Czy jest to odpowiednia ilość czasu? W większości przypadków tak, bo często zdarza się, że dzieci wychodzą z sali egzaminacyjnej jeszcze przed czasem, jednak nie jest to regułą. Stres związany z egzaminem jest często paraliżujący, toteż niektórzy uczniowie (i ich rodzice) szukają sposobów, aby wydłużyć ten moment. Jak to zrobić? Okazuje się, że w określonych przypadkach czas trwania egzaminu ósmoklasisty może zostać wydłużony. Dotyczy to tylko tych uczniów, którzy mają np. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność lub niedostosowanie społeczne, zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza w przypadku czasowej niesprawności rąk, chorób przewlekłych, chorób czasowych lub niesprawności czasowych, czy też opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej wydawanej uczniom z trudnościami w uczeniu się.

Zatem w przypadku ucznia posiadającego prawo do dostosowania warunków egzaminu przysługuje dłuższy czas pisania testu. W tym wypadku egzamin może być wydłużony o nie więcej niż o:

  • 60 minut (język polski),
  • 50 minut (matematyka),
  • 45 minut (język obcy nowożytny).

Egzamin ósmoklasisty. Co warto wiedzieć?

Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się między 14 a 16 maja. Na pierwszy ogień został zaplanowany język polski, potem czas na matematykę. Kolejny i ostatni egzamin to test z języka obcego nowożytnego. "Egzamin nie różni się niczym od ubiegłorocznego. Jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które są takim ograniczonym katalogiem wymagań podstawy programowej. Po raz ostatni w tym roku. W przyszłym roku zgodnie z zapowiedziami minister Nowackiej, minister Lubnauer – egzamin odbędzie się już na bazie odchudzonej podstawy programowej. Także w tym roku, żadnych zmian tutaj nie ma" - powiedział w rozmowie z portalem dziennik.pl dyrektor CKE - dr Marcin Smolik.

Więcej o: