Dziadkowie ze strony mamy czy taty? Naukowcy zbadali, których wolą dzieci

Babcia i dziadek to skarby dla dzieci, a wnuczęta dla dziadków. Jeśli chodzi o relacje dziadków z wnukami, to żadne połączenia nie są sobie równe. Co ciekawe, badania wykazały, że zazwyczaj dziadkowie ze strony matki są bliżej wnuków niż dziadkowie ze strony ojca. Dlaczego tak się dzieje?

Stare afrykańskie przysłowie mówi, że wioska bez starców jest jak studnia bez wody. Takie samo jest życie maluchów bez ukochanych dziadków. Ci często pielęgnują dziecięcość we wnukach i pozwalają im trochę nagiąć zasady, tworząc jedną nową: co dzieje się w domu babci, zostaje w domu babci. I choć w wielu przypadkach nie sposób wybrać którzy dziadkowie są fajniejszych, to badania naukowe wskazują na pewną tendencję.

Zobacz wideo Pytamy przedszkolaków, czego nauczyli ich dziadkowie. "Szyć" "Jeździć traktorem"

Dziadkowie ze strony matki i ojca zwykle znacznie się od siebie różnią, a dziecko to czuje

Dziadkowie i babcie wprowadzają w życie wnuków i całych rodzin równowagę w wielu obszarach życia. Dzieci choć głośno tego nie mówią, to często odwzajemniają dobre intencje swoich babć i dziadków. Badania naukowe i obserwacje wskazują na to, że dziadkowie ze strony matki są bliżej wnuków niż dziadkowie ze strony ojca. Dzieje się tak ze względu na to, że matki są na ogół bliżej swoich rodziców, a nie teściów, a w wielu przypadkach pociechy częściej spędzają czas ze swoją matką, niż z ojcem. Wielu zwraca także fakt, że w działaniach rodziców na ogół częściej obecna jest babcia, która związana jest ze swoją córką, a nie synem, czyli z mamą malucha, a nie tatą. 

I choć badania i obserwacje często są nieomylne, to w tym przypadku nie ma jednak sensu się nimi sugerować. To tylko czysta teoria, bo najważniejszym punktem odniesienia i czynnikiem decydującym jest wysiłek włożony w wychowanie wnuków. Jeśli dziadkowie są zaangażowani, to tworzą bliską relację z wnukami, która z pewnością zaowocuje. Ważne jest, aby jednocześnie szanować role rodzicielstwie i nie wtrącać się w wychowanie maluchów. 

Współcześni dziadkowie. Jak wyglądają ich relacje z wnukami?

Czy współcześni dziadkowie faktycznie mają mniej czasu dla swoich wnuków, aniżeli było to kilka pokoleń temu? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo prawda leży pośrodku. Zapewne jeśli dana babcia czy dziadek chcą mieć kontakt z wnukami - nikt im tego utrudniać nie będzie. Szczególnie że ich pomoc naprawdę jest na wagę złota. Jednak obraz dzisiejszej rodziny wielopokoleniowej wygląda dziś już nieco inaczej aniżeli kilka dekad temu. Ci są aktywni zawodowo, mają hobby i wielu znajomych, dla których poświęcają swój czas. Pomimo wieku żyją, żyją bardzo intensywnie. I choć często pomagają w opiece nad wnukami, to każdą ich niechęć czy deklarację powinno się uszanować. Przecież każdy może mieć plany i własne życie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.