6 tys. zł za 27 dni pracy. Maturzyści mogą dobrze zarobić. Za wszystko zapłaci państwo

Aż 6000 zł za miesiąc będzie mógł zarobić każdy maturzysta, który zdecyduje się na szkolenie w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Wojsko przygotowało trzy terminy. MON przekonuje, że naprawdę warto. "Nowe umiejętności i sprawność" - przekazał podczas konferencji prasowej szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało letnią edycję Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, która skierowana jest do absolwentów szkół średnich i ponadpodstawowych. We współpracy ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego zaproponowano uczniom szkolenie, które ma trwać 27 dni. To wstęp do aktywnej rezerwy. Celem projektu jest nie tylko przygotowanie do ewentualnej służby wojskowej, lecz także budowanie patriotycznych postaw i umiejętności potrzebnych do skutecznego działania w dynamicznym środowisku armii. Niemałym przywilejem jest fakt, że uczestnicy szkolenia otrzymają niemałe wynagrodzenie od państwa.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"

Wojsko czeka na tych uczniów. Obiecują 6 tys. złotych za 27 dni pracy

Absolwenci szkół średnich nie poniosą żadnych kosztów, a za czas spędzony w koszarach otrzymają uposażenie równoważne najniższemu wynagrodzeniu zasadniczemu żołnierza zawodowego. Obecnie kwota ta wynosi 6000 zł brutto. Dla młodych do 26. roku życia jest to kwota "na rękę". Trzeba przyznać, że jak za pierwszą pracę po maturze, to niemało. 

Szef MON wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej zachęcał uczniów do odbycia przeszkolenia wojskowego i jak sam podkreślił, za miesiąc pracy, może dostać naprawdę przyzwoite uposażenie. "Chciałbym zaprosić młodych ludzi po szkole ponadpodstawowej, by, zanim pójdą na studia czy do pracy, odbyli miesiąc przeszkolenia, podczas którego zdobędą nowe umiejętności i sprawność" - przekazał. 

Wojsko dla maturzystów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć udział w szkoleniu?

Każdy maturzysta, który chce wziąć udział w szkoleniu musi spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest to, że wcześniej nie można było pełnić żadnej służby. Choć to szkolenie z podstawowych umiejętności, to otwiera możliwość dalszej kariery w strukturach Wojska Polskiego. Bogaty program jest skierowany zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet, którzy mają ukończone 18 lat i są obywatelami Polski. 

Uczniowie, którzy zadeklarują swój udział, muszą cieszyć się nieposzlakowaną opinią i przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Każdy musi posiadać wykształcenie podstawowe i być zdolny do pełnienia służby pod względem fizycznym i psychicznym. 

Jak podaje portal Infor, by rozpocząć proces zgłoszenia do miesięcznej letniej służby wojskowej, pierwszym krokiem dla ochotnika jest złożenie wniosku o powołanie w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Istnieje również możliwość kontaktu z wojskowymi rekruterami poprzez portal internetowy www.zostanzolnierzem.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.