Zakłada 7-letniej córce pieluchy do spania. "Myślałam, że do 8 roku życia nie będą już potrzebne"

Do jakiego wieku dziecko powinno już przestać korzystać z pieluch? Do drugiego roku życia? Do trzeciego? A może jeszcze później? Ta mama boleśnie przekonała się, że pieluchy niekiedy mogą być dziecku niezbędne nawet jak ma już siedem lat.

Wydawałoby się, że noszenie pieluch jest zarezerwowane wyłącznie dla niemowląt, ale tal nie jest. Anonimowa mama przyznała się na forum Mumsnet.com, że jej niemal ośmioletnia córka w nocy nadal musi mieć zakładaną pieluchę, bo inaczej moczy łóżko. Co ciekawe w ciągu dnia dziewczynka nie ma problemów z kontrolowaniem pęcherza. Stąd zdesperowana mama poprosiła o radę internautów, bo ona i jej mąż nie mają pojęcia co robić, bo żadne znane im sposoby nie skutkują.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, jak to jest "ponownie wejść w pieluchy". "Nie świruję już tak jak przy pierwszym dziecku"

Moczenie nocne u starszych dzieci. Wielu internautów ma ten sam problem z pociechami

Jak się okazuje, nie tylko użytkowniczka o nicku LifeReflections ma problem z nocnym moczeniem u dziecka. Mierzy się z tym wielu rodziców, a wiek pociechy nie gra roli. A co jest przyczyną nocnego moczenia? Jak napisał w poście na Instagramie pediatra dr Feleszko, "Istnieć mogą różne przyczyny takiego stanu rzeczy, takie jak problem hormonalny, infekcje dróg moczowych, stres czy nawet problemy emocjonalne. W takich przypadkach zalecam skonsultowanie się z lekarzem pediatrą, który może przeprowadzić odpowiednie badania i zaproponować właściwe leczenie".

 

Dodał też, że w przypadku maluchów do piątego roku życia nie trzeba się przejmować nocnym moczeniem. "Moczenie nocne u dzieci to dość powszechne zjawisko. Na ogół do wieku około 5 lat, nietrzymanie moczu w nocy jest uznawane za normalne. Dzieje się tak, ponieważ niektóre dzieci potrzebują czasu, aby ich układ moczowy dojrzał i nauczył się kontrolować oddawanie moczu podczas snu" - tłumaczył pediatra.

Moczenie nocne u starszych dzieci. Co można zrobić w takim przypadku? 

Jak pomóc dziecku, które zmaga się z nocnym moczeniem? Przede wszystkim nie krzyczeć ani nie stosować żadnej przemocy, bo to nie wina malucha. A co zrobić? Przede wszystkim warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, bo takiem problemy u starszego dziecka mogą być spowodowane na przykład chorobą lub anomalią w budowie układu moczowego. To można wykryć, wykonując szczegółowe badania. Poza tym można postawić nocnik blisko łóżka malca. Może przeraża go chodzenie nocą do toalety? Na pewno nie wolno w nocy dziecka budzić i na siłę ciągnąć do toalety, aby zapobiegać zmoczeniu łóżka. W ten sposób można co najwyżej pogłębić problemy. Ciekawym pomysłem są też specjalne podkładki pod materac, które reagują na krople moczu i sygnałem dźwiękowym budzą dziecko. To może je zmotywować do wstania z łóżka i pójścia za potrzebą do toalety. 

Więcej o: